Keçikaya Köyü Merkez Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Keçikaya Köyü Merkez Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane İli Köyleri -Keçikaya Köyü Merkez -Keçikaya Köyü Hakkında Bilgiler -Keçikaya Köyü Resimleri
  Gümüşhane

  Bilgiler
  Nüfus 113 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 29100
  Alan Kodu 0456
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Gümüşhane
  İlçe Merkez

  Keçikaya, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı yakınındaki dağdan gelir.zamanında bu dağda dağ keçileri bulunduğu için adı keçikaya olmuştur.


  keçikaya köyünün ünlü yemekleri patates(kartol)kavurması fasulye kavurması çırtılmış fasülye haşıllık dolması lahana yemeği,kara pancar yemeği,helva, mısır kuymağı,zulhüf(kurutulmuş fasülye) fasulyesiyle meşhurdur.Bunlar ayrıca yörede sevilerek ve beğenilerek yenir...

  Coğrafya

  Gümüşhane merkezine 26 km uzaklıktadır.yukarı Harşit çayı havzasında yer alan köyümüz bu çayın kollarından kale dersi, gökdere ile sınırlarınır.Çok eğimli ve engebeli bir dağ olan Çukut dağının kuzey yamacında bulun maktadır.En yuksek noktası cukut dağı(ocakların üstü) 1996m dir.Diğer yüksek tepeler Kazan kaya,İstalı,Guzun üstü ve Öğlen yeridir.Arazinin büyük bir kısmı Lias yaşlı kalkerlerden oluşmaktadır.Öyleki köyün dörtbir yanında bu kırmızı kalkerlere çevrilidir.Meraklılar ve bilim insanları için fosil içeren kayaçları(kadı pınarı ,Çırpılık vb...) görmek mümkündür.Daha az yer tutmakla beraber kumtaşı ve konglomerelarada görülür. Kalkerlerin fazla yertutması birçak karstik şelin oluşmasına yol açmıştır.Özellikle çok sayıda magara ve kuyu bulunmaktadır.Bu magaraladan Ençok bilineeni içerisinde çok güzel sarkıt ve dikitler bulunan tumbul magaradır. Ancak tüm bu güzellikleri yanında su kaynaklarının az veya yetersiz olmasıda bu jeolojik yapının eseridir. Karadeniz ardı yörelerinin iklim kerekteri görülen köyümüzde Bitki örtüsü bozkır ve azda olsa ormanlardan oluşur.Yakın yıllara kadar tarım ve hayvancılıkla geçinen köyümüzde ne yazıkki artık nüfus çok azlmış ve ekonopmi iyice zayıflamıştır.

  İklim

  Köyün iklimi genel olarak karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Harşit çayı vadisi içerisinde kalan bir konumda olması,denize uzaklığı ve yüksekliği; yağişin azalmasına ve iklimin karasallaşmasına yol açmıştır.Bu haliyle iklim için Karadeniz ardı yörelerinin iklimi terimi daha uygundur.Kıyıya göre iklim daha sert ve karasaldır.Yağışlar daha çok kışın kar şekinde düşer.500-600mm kadardır.Kıyıya göre yağış daha düzensiz bir haldedir.Kışlar yükselti ve karasallığın etkisiyle çok daha uzun ve serttir.Bitki örtüsü genel olarak bozkır görüntüsündedir.Az olmakla birlikte ormanlarda vardır.Çam,Ardıç,Meşe ağaç türlerinin başlıcalarıdır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 113
  1997 92
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:  1984 -Mustafa Ciğerci

  1989 -
  1994 -
  1999 -
  2004 - Özdemir Varan
  2005 -
  2006 -
  2007 -
  2008 -
  2009 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve yaklaşık tüm gsm şirketleri istisnasız "full çeker"


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keçikaya Köyü Merkez Forum Tarih
Keçikaya Köyü Ayvacık Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş