Keçiboynuzu ve Keçiboynuzunun Faydaları - Nasıl Kullanılır ?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 29 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Keçiboynuzu ve Keçiboynuzunun Faydaları - Nasıl Kullanılır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keçiboynuzu ve Keçiboynuzunun Faydaları - Nasıl Kullanılır ?

  [​IMG]

  Keçiboynuzu: 8-10 metre yüksekliğinde, daima yeşil kalan bir ağaç olan keçiboynuzu bitkisi siyah boynuz şeklinde meyvelere sahiptir. Oldukça besleyici ve farklı tadıyla özel bir besin olan keçiboynuzu, harnup olarak da bilinir. A, B ve E vitaminleri ile bol miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Keçiboynuzu ve pekmezi yüksek besin değeri ile özellikle zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça faydalı bir besindir.

  Keçiboynuzunun Faydaları: Nefes darlığına karşı çok etkili olan keçiboynuzu bronşları açar, göğsü yumuşatır ve göğüs ağrısını azaltır. Balgamı ve öksürüğü keser. Astımda faydalıdır. Akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Mide ve bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Sinirleri rahatlatır. Vücudu şişmanlatır ve kan yapar. Cinsel isteği ve gücü arttırır. İktidarsızlığa ve sperm azlığına karşı çok faydalıdır. Özellikle çocukların zeka ve kemik gelişimini destekler. Hafızayı güçlendirir ve dikkati arttırır. Kemik erimesini azaltır.

  Keçiboynuzu nasıl kullanılır? Meyveleri taze ve kuru olarak yenir. Çekirdeklerinden de yararlanılır. Yaprakları ve dalları kurutulup kaynatılarak keçiboynuzu çayı yapılabilir. Ayrıca, keçiboynuzu pekmezi yapılır. Hergün düzenli olarak Keçiboynuzu pekmezi yiyerek yapılacak keçiboynuzu kürü özellikle kansızlık çekenlere ve sperm azlığı şikayeti olanlara çok yararlıdır. Keçiboynuzu çekirdeği öğütülüp suda kaynatıldıktan sonra lapa yapılarak vücuttaki şişkinlik ve yaralarar sürülürse çok faydası görülür. Bu lapa basur memelerine de sürülebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Keçiboynuzu Keçiboynuzunun Faydaları Forum Tarih
Keçiboynuzu Faydaları, Keçiboynuzunun Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 12 Kasım 2011
Keçiboynuzunun Bilinmeyen Faydaları Şifalı Bitkiler 30 Haziran 2009
Hamileler Keçiboynuzu Yiyebilirmi Gebelik ve Annelik 29 Mayıs 2011
Keçiboynuzu - Ceyhun Emre Teoman Kitap, Resim ve Dergi 14 Nisan 2010
Keçiboynuzu, Johannbrotbaum, Ceratonia siliqua Şifalı Bitkiler 19 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş