Kaza ve Kader nedir kısaca

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Eylül tarafından 13 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. Eylül

Eylül Site Yetkilisi Editör

Kaza ve Kader nedir kısaca konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Kaza ve Kader hakkında kısaca bilgi,
    Kaza ve Kader ne demektir,

Kader: Kainatta olacak şeylerin zamanını, yerini, biçimini ve nasıl olacağını Allah’ın önceden bilmesi ve takdir etmesidir. Allah’ın ilim ve irade sıfatlarıyla ilgili bir sözcük olan kader, evreni, evrendeki tüm varlık ve olayları belli bir nizam ve ölçüye göre düzenleyen ilâhî kanundur. Kazâ Allah’ın tekvîn sıfatı ile ilgili bir sözcüktür

Kaza: Allah’ın önceden takdir ettiği şeylerin zamanı gelince aynı yazdığı gibi uygun olarak cereyan etmesine denir.

Kader, kurgulanan bir plandır. Kaza ise bu planın uygulanması anlamın gelmektedir. Kainatta meydana gelen her şey ancak Allah’ın bilmesi, istemesi ve yaratması ile gerçekleşebilir. Kadere ve Kazaya yalnız Allah’ın gücü yeter.

Kader ve Kaza’ya iman etmek, hayır ve şer’in Allah tarafından takdir edilmesine, belirlenmesine ve zamanı gelince tamda onun istediği gibi gerçekleşmesinin Allah tarafından yaratılmasına inanmaktır.

2. inan bende bilmiyorum

3. valla bilsem yazardım ya
    oooooooo knk dilan sende mi burdaydın söyleseydin bende yazardım şimdi söylüyosun yazdığını ve ben daha yeni yazıyorum :(

Yükleniyor...