Kazımiye Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kazımiye Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kazımiye Köyü Pamukova Bilgileri - Kazımiye Köyü Hakkında - Kazımiye Köyü Tanıtımı -Kazımiye Köyü Resimleri
  İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: AHMET TOP


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  [​IMG]
  Telefon:

  5514011
  Cep Telefonu:

  05378842303

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 96 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54900
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Pamukova
  Web Sitesi
  Kazımiye, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

  COĞRAFİ DURUM :


  Samanlı dağ silsilesindeki parça dağlardan Çetin göbedi dağının batı eteğinde, neojen zamanda meydana gelen heyelanda kayarak, Koca Kaya tepesine yaslanarak durmuş düz sayılabilecek bir arazi üzerinde kurulmuştur.

  Doğusunda Şükriye (Şükre) ve Menekşe köyleri, batısında Eskiyayla köyü ve Ağaçcılar, güney doğusunda Şahmelek köyü komşu köylerindendir. Köyün kuzeyindeki Akçay deresine akan küçük dereler ile, güneyinde Turgutlu deresini meydana getiren Karakaya tepesinden çıkan suların toplanmasından meydana gelen Kuzyaka, Çukurtarla, Kocataş ve Sulu dere gibi dereler akmaktadır. Yemyeşil ormanların ortasındaki bir vadide kurulu olan köyün başlıca mevkileri; Kahvealtı, Çukurtarla, Katırcıyolu, Ovazkıranı, Eskiköy, Tekirpınarı, Düztarla, Karaağaçyanı, Karakaya, Ardıçlı, Karaahmetyeri, Kumluca, Çanaklıpınar, Holluklupınar, Ağlaç, Dolamaç, Türkmenyanı, Bekciyatağı, Karandere Yolu, Akarca, Yörüklermezarlığı, Karagölet, Dağdere, Arpalık ve Gübürlükdoruğu ‘dur

  KÖYÜN TARİHİ :

  Köyün kuruluş tarihi kesin bilgilere dayanmayıp, geçmiş kuşaklar tarafından anlatılan efsane ve rivayetlere dayanır. Kazımiye köyü; Osmanlıların çevreye yayılmasından sonra küçük bir Bizans Tekfurluğuna ait olan harabelerin üzerine kurulmuştur. Tekfurluğun adı İnkirse (İnkilise) dir.

  Osmanlı Ordularının Akhisar ve çevresini fetihlerinden sonra, İnkirse tekfuru da teslim olmuş, ancak İslamiyet’i kabul etmeyerek, o günlerde Bizans İmparatorluğuna ait olan Gölcük civarına çekilmiş, zamanla tekfurluğun bulunduğu yer harabe haline gelmiştir. Yörenin tamamen Osmanlıların eline geçmesinden sonra Söğüt kasabasından bir Yörük soyu hayvanlarına otlakiye aramak için gelmiştir. Köyün yerinin siper ve otlakiyenin bol oluşu, hayvanlarının iyi beslenmesi obanın burada kalmasına sebep olmuştur. Tekfurluk harabelerine yerleşen Türkmen Yörük soyu yerleştikleri bu yere eski adı olan İnkirse (İnkilise) isminin “K” harfini “G” olarak değiştirerek; İngirse demişlerdir.

  Köyün kurulduğu yerin Tekfurluk olduğunu doğrulayan Bizans kalıntısı sur ve kale harabeleri, kilise kalıntısı, kayalara işlenmiş kabartma asker heykellerinin ve bir kısım taşlarda yazılı, Bizans yazısının mevcut oluşu doğrulamaktadır.

  EKONOMİK VE SOSYAL DURUM:

  Eskiden orman istihsalinden geçimini sağlayan köy halkı, orman içi köyü olmasına rağmen, geçimini tarıma, bilhassa üzümcülüğe ve kiraza bırakmıştır. Kazımiye Köyünde Kiraz ve Üzümün her çeşidi yetişir. Pamukova ve yöresinde “kiraz “denince akla Kazımiye Köyü gelir. Misafirperverliği meşhur olan köyün başlıca sülaleleri; Şeytanlar, İmamlar, Alibeyler, Kafalar, Hocalar, Topçular, Alanbaşlar, Düdükler, Fahriler, Paytonlar, Hüsnüler, Eminler, Helvacılar, Dondurmacılar, Gocaağalar, Tırıllar, Soğancılar ve Semeciler’dir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Sakarya iline 54 km, Pamukova ilçesine 9 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 96
  1997 91

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık ve orman işletmeciliğine dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - ahmet kavak


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kazımiye Köyü Pamukova Forum Tarih
Kazımiye Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Kazimiye Köyü Merkez Yalova Yalova Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Kazımiye Köyü Dursunbey Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010
Kazimiye Köyü Hopa Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010
Kazımıye İlköğretim Okulu Hopa Artvin Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş