Kayseriye ait kardeş şehirler

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kayseriye ait kardeş şehirler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KAYSERİYE AİT KARDEŞ ŞEHİRLER

  Saarbrücken / ALMANYA
  Almanya’nın Saarbrücken Şehri ile Kayseri, Belediye Başkanları Mehmet Özhaseki ve Michael Burkert tarafından imzalanan bir protokolle kardeş şehir oldu. Her iki şehir arasındaki ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkiyi geliştirmek amacıyla başlatılan proje çerçevesinde karşılıklı ziyaretler gerçekleştirildi. Saarbrücken'de düzenlenen uluslararası folklor festivaline katılan Kayseri ekibi, birbirinden güzel gösteriler sundu. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen vatandaşlar ile Almanların merakla takip ettiği gösteriler büyük ilgi gördü. Festivalin ardından da bir 'Türk Gecesi' düzenlendi ve Türk Halk Müziği konseri ile halk oyunları gösterileri yapıldı. Muhteşem gecede Türk-Alman dostluğu pekiştirildi.

  Başkanlar Kardeş Şehir Protokolüne imza attıktan sonra, Fuar Kültür Park'ta gözleme çevirdiler. Alman Başkan bu konuda bir hayli maharetliydi...


  Maden yatakları ile bilinen ve bir madenci şehri olan Saarbrücken'den madenci çekici getiren Başkan Burkert'e karşılık Başkan Özhaseki de Alman misafirlerine belediye kültür yayınlarından oluşan kitap seti hediye etti.


  Kayseri'nin ünlü hamur işlerini büyük bir iştahla yiyen Alman Başkan Burkert, Başkan Özhaseki ile birlikte nargile çekmeyi de ihmal etmedi.


  Saarbrücken'de folklor festivaline katılan Kayseri ekibi sunduğu gösterilerle Almanlar tarafından 'Festivalin Yıldızı' ünvanına layık görüldü. Alman Başkan Burkert Türk Gecesi'nde halay çekerek Türk Kültürüne ne kadar yakın ve ilgili olduğunu gözler önüne serdi.


  Festivale katılan Fransız Halk Oyunları grubunun Hamçökelek türküsü eşliğinde yaptığı ilginç gösteri büyük ilgi gördü (alta solda)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayseriye kardeş şehirler Forum Tarih
Kayseriye Yakın İller Hangileridir Kayseri Tanıtımı 27 Ocak 2012
Kayseriye raylı sistem İç Anadolu Bölgesi 22 Nisan 2009
Bir yürekte kardeştir tüm çocuklar sözü ile ilgili kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 6 Nisan 2014
Okuduğunuz kitapları kardeş okullarla paylaşmak ister misiniz? Kitap, Resim ve Dergi 8 Mart 2014
Sinemanın İcadı ve Lumiere Kardeşler 1845 Hakkında Bilgi Sinema Film Tanıtımları 28 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş