Kayseri Yöresel Yemekleri - Kayserinin Yöresel Yemekleri Nelerdir

'Kayseri Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kayseri Yöresel Yemekleri - Kayserinin Yöresel Yemekleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri mutfağı,
  Kayseri yemekleri

  Pastırma ve Sucuk, Kayseri'nin meşhur mantısı (yağ, tepsi, vs) mutlaka tadılmalıdır.

  Kesme çorba:
  Malzemeler:
  2 su bardağı un
  1 adet yumurta
  1 çay bardağı su
  2 yemek kaşığı kıyma
  1 yemek kaşığı margarin
  1 yemek kaşığı salça
  4 su bardağı su
  Tuz karabiber ve nane

  Hazırlanışı: Yumurta, un, tuz ve 1 çay bardağı su ile hamur hazırlanır ve açılır, ince şeritler halinde kesilir. Su kaynatılır, kesilmiş olan hamurlar ilave edilir. Kıyma ve salça eklenir, kaynatmaya devam edilir. Hamurlar pişince üzerine yağda kızdırılmış nane dökülerek servis edilir.

  Kayseri'nin zengin bir mutfak kültürü vardır. Kayseri adıyla adeta özdeşleşmiş olan pastırma ve sucuğun ünü, yurtdışına taşınmıştır. Nefis yemek çeşitleri arasında “mantı”nın ise özel bir yeri vardır. Günlük softaların dışında, ziyafetlerde ve düğünlerde çok özel yemekler hazırlanır. Geleneksel yaşam tarzının sürdürüldüğü dönemlerde, beslenme ve tüketim alışkanlıkları günümüzden farklıdır Kent yaşamının insanlara sunduğu olanaklar şüphesiz ki bu alışkanlıkları ve beslenme biçimini değişime uğramıştır. Ancak Kayseri'nin yöresel yemekleri bu değişimden etkilenmeden geleneksel tat ve lezzetlerle softaları süslemektedir.

  Kayseri mutfağı ağırlıklı olarak unlu ve etli besinlerden oluşur. Mantı Kayseri'nin en gözde yemeğidir. Araştırmalara göre 36 çeşit mantı pişirilmektedir. Bunlar arasında en yaygın olanı etli mantıdır.

  Evlerde en çok tüketilen ve halk arasında "Aşma-karna" tabir edilen yiyecek türü, kesme çorba, erişte ve makarnadan oluşmaktadır.

  Unlu yiyeceklerden bir diğeri, su böreğidir. Kuru börek, tandır böreği, katmer yine unlu yiyeceklerdendir.

  Arabaşı, hem yapılması, hem de yenmesi marifet isteyen bir yemektir.Bu yemeğin en önemli adabı, kaşığa büyük parça halinde hamur almak ve bunu çorba tasma batırırken içine düşürmemek ve hamurları çiğnemeden yutmaktır. Hamuru düşürenlere, aynı yemeğin yaptırılması cezası uygulanır.

  Güveç Kayseri'nin en gözde yemekleri arasındadır. Toprak güveçlerde, özellikle yaz aylarında sebzeden yapılan bir yemektir. Ana malzemesini, patlıcan, domates, biber, sarımsak ve et oluşturur. Buna patates ilave edildiği de olur.

  Pehli, sulu köfte, pirinçli köfte, saç kebabı, fırınağzı, karın-mumbar, yağbâri, pöç, kovalama, üzüm yemeği etli ve yumurtalı yemeklerin en ünlüleridir.

  Tatlılar ise zengin bir çeşide sahiptir. Oklava baklavası, açma baklava, kamış baklava, güllü baklava, fincan ağzı, nevzine, im helvası, telteli (pişmaniye), dut pekmezi, aside, incir dolması Kayseri sofralarını süsleyen tatlılardır.

  Bunların dışında Kayseri'nin kendine özgü çok çeşitli yemekleri vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayseri Yöresel Yemekleri Forum Tarih
Kayseri Yöresel Kıyafetleri - Kayserinin Yöresel Kıyafetleri Nelerdir Kayseri Tanıtımı 4 Nisan 2011
Kayseri Yöresel Halk Oyunları - Kayserinin Halk Oyunları Kayseri Tanıtımı 2 Nisan 2011
2017 Kayseri nüfusu Kayseri Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kayseri nüfusu kaçtır? Kayseri Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kayseri Nüfusu Kayseri Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş