Kayseri Adak Yerleri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kayseri Adak Yerleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SEYYİD BURHANEDDİN TURBESİ

  Türbe, Selçuklu Mezarlığı olan Talas Caddesi üzerindeki bugünkü yerindedir. Daha önce Seyyid Burhaneddin için birkaç defa türbe inşa edildiği sanılmaktadır. Bugünkü türbeyi, 2. Abdülhamid yaptırmıştır. Türbede, Seyyid Burhaneddin'den başka, Zeynel Abidin'de yatmaktadır. Bu türbe, Emir Erdoğmuş Kümbedine bitişik bulunmaktadır. Özelljkle Cuma günü kadınlar buraya gelerek dileklerde bulunur, dua eder ve namaz kılarlar. Seyy'id Burhaneddin'in türbesine ayırıca sünnet edilecek çocuklar da getirilir.


  ZEYNEL ABİDİN TURBESİ

  Abdulhamit Han tarafından 1886 yılında inşa ettirildi. Daha sonra burası Cumhuriyet Döneminde ilk halk kütüphanesine verildi. Zeynel Abidin Hazretlerinin naaşıda Seyyid Burhaneddin Türbesine nakledildi. Ancak Kayserililerin ısrarlı takipleri sonucu ı 994'te Zeynel Abidi'nin naaşı buraya alındı. Türbe Osmanlı mimarı üslubunun en güzel örneklerinden birisidir. Daha önce şehir içerisinde, şimdiki Halk Kütüphanesinin ödünç verme servisinde bulunan türbe de önemli bir adak yeriydi. Daha sonra buradaki Zeynel Abidin Hazretlerinin mezarı Seyyid Burhaneddin'in türbesine taşındı.

  HELVACI DEDE MEZARI

  Serçeönü Mahallesinde bulunan bu mezar, artık eskisi kadar ziyaret edilemiyor. Helvacı Dede, rivayete göre, her Perşembe günü akşam namazından sonra halka helva ikram edermiş.

  SEYYİD HALİL DEVLETLİ

  Karakaya köyünde bulunan yatırı da çevre halkı ziyaret etmektedir.

  ÇELENLİ EFENDİ

  Gömeç köyünde bulunan bu yatır da yine çevre halkı tarafından sık sık ziyaret edilmekte ve çeşitli adaklar adanmaktadır.

  ŞAM BABA

  Pazar örenin Gülabi köyü yakınlannda bulunan bu yatır için de çevre halkı ziyarete gitmektedir.

  MELİKGAZİ TÜRBESİ

  Pazarören Melikgazi köyünde Türbe, çevrenin olduğu kadar tüm Anadolu1dan zaman zaman insanların ziyaret ettiği önemli bir yerdir.
  EMİR SULTAN

  Şıhh Camiinin güneyine düşen kendi adına yapılmış, zaviyede gömülüdür. Zaman zaman burası halk tarafından ziyaret edilmektedir.

  TENNURİ HAZRETLERİ

  Şıh Camii bitişiğindeki türbededir. Burası da önceki yıllarda sık sık ziyaret edilmekteydi. Şeyh Lütfullah ve Ali Sultan adındaki zatlar da bu türbede gömülüdürler.

  TAVİL BATTAL AHMET GAZİ

  Battal mevkiindedir. Halk arasında Battal Gazi diye anılan bu meşhur zatın da kabri önceki dönemlerde ziyaret edilmekteydi.

  ŞEYH DAVUD-I KAYSERİ

  Battal Gazi camiinin önündeki türbede Davud-u Kayseri' ye aittir. Burası da geçmişte büyük ziyaretgahlardan birisiydi.

  Bunlardan ayrı olarak, Necmeddin-i Kübra, Molla Tayyib, Firuz Sultan, Ömer Gazi Helvalı, Seyyid Mehmet Nurbaşı, Seyfullah Efendi, Ebu İshak Alemdari, Ekber Yemeni, Şeyh Hamid-i Kayseri "Somuncu Baba'', "Karamani Efendi, Mehmet Battal, Sabih Tatarhan, Seyyid Ömer Şeyh, Gülcemal, Şeyh Vahideddin Kirmani, Harzemşah sultan, Şeyh Şerafeddin, Hacı Galum, Kudbeddin Sincani, Şeyh Hasan, Ebu Ali Sina, Koyun Baba, Ahmet Tiraniya ait yatırlar, .zamanla şehrin imar hareketi içerisinde, ziyaretgah özelliklerini kaybetmişlerdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayseri Adak Yerleri Forum Tarih
2017 Kayseri nüfusu Kayseri Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kayseri nüfusu kaçtır? Kayseri Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kayseri Nüfusu Kayseri Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Kayseri Nüfusu Kaçtır? Kayseri Tanıtımı 29 Ocak 2013
Kayseri Yeşilhisar Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Kayseri Tanıtımı 8 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş