kaynatılmış süt alerji yaparmı?

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  kaynatılmış süt alerji yaparmı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kaynatılmış süt alerji yaparmı?

  İnek sütüne alejisi olan çocukların yüzde 75'i kaynamış süte alerjik tepki vermiyor.

  ABD'de yapılan bir araştırma, inek sütüne alerjisi olan çocukların yüzde 75'inin kaynamış süte alerjik tepki vermediğini ortaya koydu.

  "Allergy and Clinical Immunology" dergisinde yayınlanan araştırmada, alerjisi olan 100 çocuğa farklı miktarlarda süt verildi. Araştırmanın başında kaynamış süt içeren çeşitli gıdaları tolere edebilen çocuklara, daha sonra kaynatılmamış süt verildi. Kaynamamış sütü tolere edemeyen ama kaynamışa tepki vermeyen çocuklara üç ay boyunca kaynatılmış süt içeren çeşitli ürünler verilmeye devam edildi.

  Bu sürenin sonunda 68 çocuğun, kaynamamış süte alerjisi olduğu ancak kaynamış sütü tolere edebildiği, 23 çocuğun kaynamış süte de tepki verdiği ve 9 çocuğun kaynamış ve kaynamamış süt içebildiği belirlendi. 3 ay boyunca kaynamış süt verilen çocukların, süt proteini kazein'e karşı başlangıçtakinden daha az hassasiyet gösterdikleri saptandı.

  ALERJİNİN BELİRTİLERİ
  İnek sütü alerjisi olan çocukların bağışıklık sistemleri, bazı süt proteinlerini yabancı madde olarak algılayıp buna karşı alerji antikorları üretiyor. Bunun sonucunda çocuklarda ishal, kusma, mide ağrıları, cilt rahatsızlıkları gibi belirtiler baş gösteriyor.

  Uzmanlar, bu tepkiyi yaratan bazı süt proteinlerinin, yüksek sıcaklıklarda neredeyse tamamen yok edildiğini, kaynamış sütün bu nedenle daha kolay tolere edilebildiğini belirtiyor. İnek sütünde alerjiye neden olan 25'den fazla protein var. Bazı kişiler bu proteinlerin sadece birine bazıları ise hepsine tepki gösteriyor. Çocukların büyük kısmı bu alerjiye karşı tolerans geliştirirken, bazı kişilerde alerji ömür boyu sürebiliyor.

  Araştırma sonuçları, daha ileri çalışmalarla doğrulanırsa çocuklarda süt alerjisinin teşhisi ve beslenme koşullarının değiştirilmesi gerekeceği, kaynamış süt içeren ürünlerin tüketilebilmesinin çocukların yiyebileceği ürünlerin çeşitliliğini çok büyük oranda artıracağı belirtiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kaynatılmış süt alerji Forum Tarih
Sütün üretim aşamaları kısaca Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2014
Sütçü İmam kimdir kısaca hayatı Biyografi & Otobiyografi 20 Şubat 2014
Süt ve Süt Ürünleri Fabrikaları Hangi Bölgededir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 11 Şubat 2014
Yağ Süt ve Peynirde Hangi Vitaminler Var Diyet Beslenme 6 Şubat 2014
Kurak Bir Çevreyle Bol Yağışlı Bir Çevreyi Çift Sütun Çalışmasıyla Karşılaştırma Eğitim Bilgileri 31 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş