Kaykay nasıl kullanılır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kaykay nasıl kullanılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaykay nasıl kullanılır?
  Kaykay nerede kullanılır,
  Kaykay kullanımı hakkında bilgi verir misiniz?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  NEREDE YAPILIR?
  Bunun için kaykay çeşitlerine göre ayrım yapmak en iyisi...
  Sokak kaykayı(Street skate): Türkiye'de arnavut kaldırımı döşenmemiş, trafikle boğuşmak zorunda olmadığınız her yerde yapabilirsiniz. Beşiktaş ve Ataköy sayabileceğimiz isimlerden.
  Rampa(Vert skate - Halfpipe): Vert skate, kaykay için özel dizayn edilmiş rampa ve eğimli yapıların bulunduğu alanlarda yapılır. Halfpipe ise yarım daire şeklinde, ortasında kısa bir düzlüğü bulunan rampadır. Bu iki tarz genelde kaykay parkı dediğimiz alanlarda yapılabiliyor. Türkiye'de ise bu tarz yerler bir elin parmaklarını geçmiyor. İzmir, Ankara ve Mersin'de bulunuyor. İstanbul'da bir zamanlar vardı bir tane. Kapandı sonra.
  Havuz(Pool): 1960'lı yıllarda çok popüler olan, şu an vert skate içinde sayılabilecek bir tür. Türkiye'de köşeli havuz sistemi bu tarzın yapılmasını imkansız kılmakta. Ama yurtdışındaki skate parklarda bolca bulunabilir.
  İniş (Downhill): Bu tarzı Türkiye'de yapan görmedik doğrusu. Bu türün tarzı iniş ve slalom. California'nın tenha yokuşlarında hala çok tutuluyor. Ama, bizde yokuş mu yok diyenler trafiksiz bir yolda deneyebilirler. Olmaz gibi geliyor ama... Neden olmasın?
  Bilgisayar: Kaykaydan yeni döndün. Yorgunsun. Ama aklında hala o var. O zaman bunları dene. Gerçeği kadar olmasa da çok zevkli. Tony Hawk Pro Skater, Mtv skateboarding...
  FAYDALI BİLGİLER:
  1) Aklınızda bulunsun, zor hareketler özenli bir çalışma ve sabır ister. Yapamıyorum diye sakın vazgeçmeyin. Söylemesi kolay...
  2) Asla trafik olan yerlerde kaymayın. Amaç eğlenmek, ölmek değil.
  3) Kaza halinde, nasıl düşüleceğini bilmek yaralanma riskini azaltır.
  4) Güvenlik malzemelerini es geçme, sonuç olarak extreme bir spor yapıyorsun.
  5) Düşerken yükü ellerle karşılamamak gerekir, yuvarlanmak daha iyidir. Kaba etlerin olduğunu aklında bulundur ve kullanmaktan çekinme. Mor bir kalça, kırık bir bilekten çok daha hızlı iyileşir.

  KAYKAY HAREKETLERİ

  Ollie: Kaykayda temel harekettir. Kaykayın arkasına parmak uçlarınla bastıktan sonra, ön ayağını ön tekerleğin hemen arkasına koy. Dizlerini kırıp, arka ayağınla boardun ucuna vur. Arka kısım yere değdiğinde, diz ve kollarını yukarı doğru savur. O sırada havalanmış
  olacaksın.(kimbilir kaç denemede?) Bu sırada kaykayı yere paralel indirmek için öndeki ayağını yavaşça öne bastır. Ve işte kaykayın temel hareketini yapmış oldun. Bunun ters sıralaması yani önce buruna vurup sonra arkayı dengelediğimize de Nollie deniyor.
  Kickflip: Ollie hareketine başlayın. Bundaki fark ön ayağınızı biraz sürterek kaykayın kenarına bir darbe vurmak. Bu kaykayın yere paralel dönmesini sağlayacak. Tam turdan sonra, arka ayağınızla boardu yakalayın ve olliedeki gibi inin.
   

 3. ben yeni aldm kaykayı blmm
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaykay nasıl kullanılır Forum Tarih
Kaykay hakkında detaylı bilgiler Diğer Spor Dalları 3 Haziran 2011
Kaykaycı Kediler Kedi ve Köpekler 2 Nisan 2010
Sevimli Kaykaycılar - Sevimli Kaykaycılar Oyunu - Beceri Oyunları Flash Oyunlar 31 Temmuz 2009
Tony Hawks Pro Skater - N-Gage Kaykay Oyunu İndir N-Gage & Os9x Oyunları 12 Mayıs 2009
Kaykay Sporu/Kaykaycılar/Kaykay Resimleri Diğer Spor Dalları 16 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş