Kaybolmaya yüz tutan çocuk oyunlarını kitaplaştırdı

'Eğitim Haberleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kaybolmaya yüz tutan çocuk oyunlarını kitaplaştırdı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaybolmaya yüz tutan çocuk oyunlarını kitaplaştırdı

  Özel Yamanlar Eğitim Kurumları'na bağlı Özyurt Koleji, kaybolmaya yüz tutan çocuk oyunlarını kitaplaştırdı.

  [​IMG]

  Anne ve babaların çocukluk hatıraları arasında kalan 'eski minder yüzünü göster, eveleme geveleme, hoppacık' gibi oyunların anlatıldığı kitaplar, yeni neslin birlikte yaşamayı ve paylaşmayı öğrenmesini hedefliyor.

  Öğrencileri bilgisayar bağımlılığından kurtarmak istediklerini belirten okul müdürü İsmail Gülen, çalışmaya başlamalarında yalnız başına oynayan çocukları fark etmelerinin etkili olduğunu söyledi. Sınıf ve rehber öğretmenlerle çözüm arayışına girdiklerini ifade eden Gülen, "Çocuklarımızın birbirleriyle daha iyi geçinme ve ortak paydalar bulabilme adına eski oyunlarımızı iki kitap halinde derlemeye çalıştık. Çok güzel neticeler almaya başladık." dedi.

  Oyunları tek tek araştırarak kitap haline getiren sınıf öğretmeni Ali Tutkun da oyun alanlarının kısıtlı olduğuna değindi. Apartmanlarda internet, atari ve plastik oyuncaklarla vakit geçiren çocukların asosyal kişiliğe büründüğüne dikkat çeken Tutkun, proje ile okul bahçesindeki boş yerlere oyun alanları çizdiklerini ve çocukların bir iki haftada oyunları benimsediklerini anlattı. Çocuk için en doğal öğrenme yolunun oyun olduğunu dile getiren psikolojik danışman Zahit Dilcioğlu ise teknolojik yeniliklere karşı saklambaç, körebe ve birdirbir gibi geleneksel oyunların yeniden canlandırılması gerektiğini aktardı: "Milli kültürün parçası sayılan bu oyunlar çocuklarımız için en iyi öğrenme yöntemi."
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş