Kayarcık Köyü Tufanbeyli Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kayarcık Köyü Tufanbeyli Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayarcık Köyü Tufanbeyli Bilgileri - Kayarcık Köyü Hakkında - Kayarcık Köyü Tanıtımı - Kayarcık Köyü Resimleri  İlçe: TUFANBEYLİ - İl: ADANA  Köy Muhtarı: CELALETTİN YILMAZCAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon:
  0 (322) 789 20 31  Cep Telefonu:
  0 (535) 607 81 79
  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 1140 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01640
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Tufanbeyli
  Web Sitesi

  Kayarcık, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Kayarcık Köyü. 350-400 yıl kadar önce kurulmuiş b.r Türkmen köyüdür. Daha öncelere ait herhengi bilgi ve bulgu yoktur. Bizans döneminde köyün su kaynağından yararlanıldığı sanılmaktadaır. Şöyle ki; Köyün güneyinde bulunan Kazle denen yerde bir Bizans yerleşim yeri varmış yapılan kazılardan anlaşılmaktadır. Köyün suyuda cere boruularla buralara götürülmüş ama köyün bugünkü yerleşim yeri boş ormanlık arazi imiş. Kayarcıkta şu an ikamet eden ailelerden Fakıların ataları Kavukluzade Mehmet Hoca ilk skinlerdendir. Bu dururm arazi ve çeşmenin başında olmalarından anlaşılmaktadır. Kavuklu Mehmet Hoca Konar göçer bir Türk Aşiret Mensubudur. Köye yerleştikten sonra hayvancılığın yanında ziraat çılıkta yapmaışlardır.Bugün Mehmet Hoca'nın torunları Fakılar namı ile yaşamaktalar.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Adana iline 205 km, Tufanbeyli ilçesine 18 km uzaklıktadır. Göksu çayı köyün batısından geçer. Köyün sulanabilir arazileride bu çayın kenarındadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Türkiye'de karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1140
  1997 983

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Küçükbaş hayvancılık zamanla gelişmişse de otlakların azalması ve ormanların yok edilmesine paralel olarak önemini yitirmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Celalettin Yılmazcan
  1999 - İsmail Özdemir
  1994 - Mehmet Dursun
  1989 - Mehmet Dursun
  1984 - Mehmet Dursun

  Altyapı bilgileri

  Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı Kayarcık köyü, yaklaşık 7. ve 8. yüzyıllarında Toros dağlarının arasında küçük bir platoya kurulmuştur. Bazı söylemlerin olmasına rağmen kimler tarafından kurulduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Göksu çayı köyün batısından geçer. Köyün sulanabilir arazileri de bu çayın kenarındadır. Halkın geçim kaynağı (Buna yaşayabilme kaynağı demek daha doğru olur!), tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Küçükbaş hayvancılık zamanla gelişmişse de otlakların azalması ve ormanların yok edilmesine paralel olarak önemini yitirmiştir.

  Kayarcık köyü, kuruluşundan yaklaşık1300 yıl sonra, yine kendi çabaları ile, elektrik, telefon, kanalizasyon ve su problemini çözmüştür ve yolu asfalttır!.. Köyde sağlık ocağı binası olmasına rağmen köyde doktor yoktur ve sağlık hizmetleri şimdilik bir hemşire ile yürütülmektedir. Köy ilkokulunun özelliği Cumhuriyetten önce kurulmuş olmasıdır. Köy halkının okuma yazma oranı oldukça yüksektir.

  Kayarcık köyünde 1979 yılında ortaokul açılmıştır. Kayarcık ortaokulu, komşu köylerden gelen öğrencilerle birlikte 240 öğrenci ve 4 öğretmenle sözümona eğitim hizmetlerini sürdürmeye çalışmaktadır ve bunun adına da eğitim denmektedir. Çobanlara dahi bu kadar sayıda koyun teslim edilmezken, eğitimde öğretmen başına düşen çocuk sayısına bakın!

  Köyün 8km. uzağında 250 nüfuslu, 20 haneli eski adıyla Kızılcapınar, yeni adıyla Ortaoluk diye bilinen ve ilkokulu olan bir de mahallesi vardır. Çevresinde kürt köyleri de vardır. Burada yaşayan kürt köylüleri ile şimdiye kadar aralarındanda hiç bir sorun çikmamıştır. Köy halkının, özellikle 80`li yılların gençliğinin büyük çoğunluğu, Kayarcık köyüne sadece bu köy bizim köyümüzdür diyerek ya da hasret gidermek için gidip gelirler. Çünki; yaşamlarını, iş bulabildikleri büyük şehirlerde sürdürmektedirler. Geleceğinden umutsuz, hic bir devlet güvencesi ve desteği olmayan köy halkının büyük çoğunluğu, genellikle yaz aylarında, başta Adana ve Kayseri olmak üzere büyük şehirlerde; inşaatlarda, fabrikalarda veya toprak ağalarının tarlalarında, sigortasız, iş güvenliğinden ve çalışanların haklarından dahi yararlanamayan, kısacası insan haklarından yoksun mevsimlik işçi olarak çalışırlar.


  Adana`ya bağlı olmasına rağmen, kar yağan ve kışları soğuk olan bu köy, kış aylarında kalabalık olur. Nedeni ise, yaz aylarında şehirlerde işgüçlerini en ucuz bir biçimde satan, sömürülen köylü halkının çoğunluğu kış aylarında işsizlik nedeni ile evlerine dönmek zorunda kalırlar. Ne yazık ki, kahvehane sayısı en fazla olan köylerden birisidir bu köy. Köy insanları, zamanlarının büyük çoğunluğunu kahvehanelerde geçirirler. Bir ülkede kahvehanelerin çokluğu, o ülkenin işsizlik rakamları ile orantılıdır. Bu da yine bir devlet ayıbıdır. Kazanabildikleri üç beş kuruşu bir sonraki yaza yetebilecek şekilde titizlikle harcarlar. Yetmezse de tefecilere başvururlar. Köyümün insanları çok çalışkandır. Her zaman çalışmışlardır ve çalışırlar. Ama hiç birinin de birileri gibi trilyonları yoktur ve çocuklarını da Amerika`da okutamazlar.

  Sözler vardır, çok sade ve yalın. Herkesin söyleyebileceği kadar basittir ama herkesin yapamayacağı, beceremeyeceği kadar çok zor olanı ise sözlerin şiir haline getirilmesidir. Bunu da herkes yapamıyor tabi. Ama Ahmet Kutsi Tecer yapmış; Orda bir köy var uzakta, O köy bizim köyümüzdür, Gezmesek de tozmasak da, O köy bizim köyümüzdür... diye bir şiir yazmiş. Bu sözleri hemen hemen herkes bilir ve dile getirebilir fakat şiir haline getiremez. Şaiirin ve yazarın önemi ve değeri de burada ortaya çıkar.

  Evet; o köy bizim köyümüzdür. Unutulmuşluğuna, ezilmişliğine ve bütün olumsuzluklar ve ağır yaşam koşullarına rağmen o köy bizim köyümüzdür! Gitmesek de gelmesek de, o köy bizim köyümüzdür.

  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayarcık Köyü Tufanbeyli Forum Tarih
Kayarcık İlköğretim Okulu Tufanbeyli Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş