Kayapınar Köyü Tufanbeyli Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kayapınar Köyü Tufanbeyli Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayapınar Köyü Tufanbeyli Bilgileri -Kayapınar Köyü Hakkında - Kayapınar Köyü Tanıtımı -Kayapınar Köyü Resimleri  İlçe: TUFANBEYLİ - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: ŞEHRİ ŞENOĞUL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (322) 798 21 71

  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 189 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01640
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Tufanbeyli
  Web Sitesi

  Kayapınar, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.

  Kayapınar Adana iline bağlı Tufanbeyli ilçesinin bir köyüdür. İlçenin kuzeydoğusuna düşer. Yaklaşık 12 km uzaklıktadır. İklim olarak tipik bir karasal iklime sahip , dağlık bir köydür. Kayapınar halkı Kuzey Kafkasya dan gelen 1895 -1908 Kaberdey göçmenlerinden oluşmuştur. İlk göç sırasında Mersin'e yerleştirilmek istenmiş sıcak ve sinekler nedeniyle beğenmemişler. Daha sonraları İmamoğlu'na yerleştirilmek istenmiş orayıda istememişler. Tufanbeyli'ye gidince oranın iklimi ve ormanı Kafkasya'ya benzediği için oraya yerleşmişler.Köy adını köyün kuzey batısına düşen Kaya Pınar adındaki su kaynağından alır. Kaberdeyce dilinde "Ş'ejıkhué" dir. Orman ve hayvancılıkla geçinmişler. Oradaki köylerinin isimlerini bulundukları yerlere vererek isimlerin yaşamasını sağlamışlar. Uzun süre göç verene kadar kendi kültürlerini yaşattılar. Şu anda köyde yaşlı kesim çoğunlukta. Tufanbeyli'nin en çok göç veren köylerinden biridir.Göçedenlerin çoğunluğu Adana ve Kayseri'de ikamet etmektedirler.

  Kültür

  Köyde Adige kültürü hakimdir. Türkiyede Adigeler Çerkes olarak tanınırlar. Adıgeler Kuzey Kafkasyanın yerli halklarındandırlar.Köydeki insanların geneli kendi anadilleri oan Kabardeyce'yi(Adıgece'nin bir şivesi) bilir ve kullanırlar.Köyde Adıge kültürüne özgü gelenekler vardır. Kaşenlik,vorşer(worşer) gibi gelenekler bunlardandır.Köyde düğünlerde Adıge dansları olan khafe ve şeşen yapılır.Ölü gömme geleneğinde mezarda "leh" denilen bir boşluk bırakma,cenazede cenaze evinin önünde toplu dua etme geleneği vardır.Geleneklere göre kız ve erkek cinsiyeti birbirinden ayrılmaz. Gençler özgürce iletişimde bulunabilirler. Yemekler: Adıgelere özgü tzırtt',pıshalıve, ceş p'ıtt gibi yemekler yapılır. Ayrıca unutulmaya yüz tutan mıramıse,hatıkh,mejjage,jjerume,khundepso gibi yemekler vardır.

  Coğrafya

  Adana iline 202 km, Tufanbeyli ilçesine 13 km uzaklıktadır.Köyün etrafı dağlarla çevrilidir. Düz alan azdır. Köyde Orman alanları mevcuttur. Köylüler orman alanlarını uzun yıllar kendileri korumuşlardır. Ancak şehirlere göç nedeniyle ve devletin yeterli personel vermemesi ve gereği gibi ilgilenmemesi nedeniyle orman alanları azalmıştır.Köy sınırları içinde yörenin en yüksek dağlarından Soğanlı Dağı vardır.Ayrıca Seyhan Nehrinin önemli kollarından olan Ayranlı Pınar denen su kaynağı köyün sınırlarındadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde görünmesine rağmen karasal iklim görülür.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 189
  1997 168

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak son yıllarda tarım oldukça azalmıştır. Daha önce yetiştirilen meyve bahçeleri bakımı yapılmadığı için kurumuştur. Küçükbaş hayvan neredeyse kalmamış, büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır..

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Fikret TOKYAY
  2004 - Şehri Şenoğul
  1999 - Şehri Şenoğul
  1994 - Muhittin Kınık
  1989 - Niyazi Kurhan
  1984 - Muhittin Kınık

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vekanalizasyon şebekesi vardır . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak ancak yıllardır doktor atanmamaktadır , genelde tek ebe veya hemşire veya sağlıkçı atanmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır ve 2008 sonbaharında yenilenmiştir.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayapınar Köyü Tufanbeyli Forum Tarih
Kayapınar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kayapınar Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Kayapınar Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Kayapınar Köyü İnegöl Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Kayapınar Köyü Eşme Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş