Kayaoğlu Köyü Azdavay Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kayaoğlu Köyü Azdavay Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez kayaoğlu Köyü Bilgileri - kayaoğlu Köyü Hakkında - kayaoğlu Köyü Tanıtımı - kayaoğlu Köyü Resimleri  kayaoğlu, Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı bir köydür.


  İlçe:MERKEZ

  İl: KASTAMONU

  Tarihi

  M.Ö 100 ve M.S 100 yılları arasında çok eski yerleşimlere ev sahipliği yapan bu köy Amisos pontus Rum eyeletine bağlı bir kentti. Yerleşimde bunlunan Tümülüs Kral mezarları ve kaya mezarları köyün Paphlagon uygarlarlıuğından da örnekler taşıdığı göstermektedir ki bu durum köyün geçmişini M.Ö. 1000'li yüzyıllara kadar götürür. Köyün adı oğuzların kayı boyundan gelmektedir. Köyün asıl adı kayı oğlu dur. ipekyolu üzerinde bulunan köy yakınlarında eskiden devrekani çayı üzerinde ahşaptan yapılmış tarihi kervan köprüsü vardı. günümüzde bu köprü yıkılmıştır. Kayaoğlu Köyü'nün bir destan haline gelmiş Atatürk tarafından huzuruna çağrılmış bir beyi vardır. Bu bey şuanda sadece 20. yüzyılın ilk ve ikinci yarıyıllarında yaşamış olanların hatırlayacağı nam-ı diyar Hakkı Bey'dir. Hakkı Bey, 1. Dünya savasında daha henüz 19 yaşındayken köyünden ayrılmış ve muzaffer Türk ordusuna katılmıştır. Evine dönüşü ise 1. Dünya savaşı sonunu da aşmış, Kurtuluş Savaşını bitirildiği yıllar olmuştur. Savaşta geçen 7 yılın ardından devletimiz Hakkı Bey'e yeni görevler vermiştir. Yıllar, savaş yıllarının ardından gelen Cumhuriyet rejiminin yeni yeni yerleştiği yıllardır. Savaş veya asker kaçağı eli silah tutan erkeklerin dağlara çıktığı halka zulum ettiği ve halkı gasp ettiği, halkın da onları "eşkiya" olarak adlandırdığı kişilerin kolgezdiği yıllardır. Ve Hakkı Bey'in savaş sonrası yeni görevi halkı bu eşkiyalardan kurtarmaktır.Hakkı Bey toplamda Kastamonu'da Pıanarbaşı'dan İneboluy'a Araçtan Deverekani'ye tüm ilçelerde 54 azılı eşkiyayı etkisiz hale getirmiş bir eşkiya avcısıdır. Bir keresinde köyüne 4 yabancı gelmiş ve bu yabancılar ondan yardım istemişlerdir. Ondan civarın en zenginlerinden Kurtçu'nun adresini istemişlerdir. Kurtçu zamanın zenginidir ama tedbirli bir adamdır. Aslında eşkiya olan dört adam Kurtçu'yu ziyaret ederler ama emellerinde başarılı olamazlar. Köye dönüş yolunda ise eşkiya avcısı Hakkı Bey' i nezaman öldüreceklerini tartışırlar. Hakkı bey hepsini duyar ama onlara belli etmez. Eve gelirler. Onlara bir misafir odası açar ve delice ekmeği pişirir. Deliceotu ekmeği insanı sarhoş eden ve uykusunu getiren bir yiyecektir. Ocak ise büyük bir çıra kütüğüyle alevlenmiş ve oda aydınlanmıştır. Gece yarısı olur. Hakkı Bey eşkiyaların kaldığı odanın kapısına asılan koyun postu bir seccadeyi kaldırır ve kapıdaki delikten bakar, bir nöbetçi vardır uyumayan ilk hedef odur.Silahı; Martini ya da tabirle mavzer... Bir ona bir ona derken sabah olur... Kazadan; Daday'dan savcı gelir askerlerle. Sayarlar eşkiyaları 3 kişi. Bir kişi eksik o da ocağın bacasından çıkar. O ki bir mavzer kurşunuyla uçan bir kartalı vuran Hakkı Bey vatanı için geçen savaş yıllarının ardından yine vatanı için Anadolu insanın huzuru için savaşmış ve yine vatan toprağında gözlerini yummuştur. Şuanda adı dahi zikredilmeyen bu insanlara çokşey borçlu olduğumuz bilinmlelidir. Hakkı Bey Kayaoğlu Köyünün bir evladıdır ve hala o topraklarda yatmaktadır.

  O dönemde Köyün bir mahallesi de Karaçay dır Karaçay kafkaslardan bu köye gelenler tarafından kurulmuştur. Demirciler mahallesi ise Kayaoğlu köyünün hemen kuzey yamacındadır.

  Kültür

  Köyün en belirgin kültürü Anadolu'nu kendine has şive ve gelenekleriyle benzerlik göstermektedir. Un ürünlerine dayalı bir mutfağı vardır. Yöresel yemeklerde ise sonradan başka yörelerce benimsenen etli ekmek ve ıslama önde gelen yemeklerindendir. Azdavay kazasının karakteristik giyim kuşam kıyafetlerinden farklı bir yöresel kıyafete sahiptir. Bu kıyafetin en belirgin özelliği ise bayanların elbiselerinin belden ön kısmına bağladıkları ön bezi adı verilen kumaştır. Kendine has şivesi ve günümüz Türkçesinde varolmayan ancak öz Türkçe olan unutulmaya yüz tutmuş bir çok kelimeye sahiptir. Herşeyden önemlisi Kayaoğlu sizlerin ilgisini beklemektedir? Kayaoğlunda doğmamış ama Kayaoğlu nufusuna dahil olan siz gurbetteki vatandaşların maddi veya manevi desteklerini beklemektedir.Sizlerinde yardımlarıyla köyümüzün daha güzel olacaktır.

  Coğrafya

  İle:95 km
  İlçeye :26 km
  Rakım:600 m

  Ova üzerine kurulmuş dağlaların çeverelediği bir yapıya sahiptir.

  İklim

  Köyün iklimi, tipik Anadolu iklimi arasal iklimdir. Buna rağmen, badlanslararastlanmamaktadır. Toprak yapısı, çoğu tarım ürününün, yeterli sulamaya birlikte yörede yetiştirilmesine müsaittir.

  Nüfus
  2000 - 150
  1997 - 124

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Dünya da 3 tür ülke vardır. Gelişmemiş, gelişmekte ve gelişmiş olan ülke. Cumhuriyet sonrası Kayaoğlu Gelişmekte olan bir ülkenin köyüdür ve bu tip bir ülkenin ekonomisi, tarıma dayanır. Kayaoğlu kalkınmada 2000 yıllara kadar tarımda üstüne düşen görevi yapmış, ancak 2000 yıllarla büyük kentlere göçe kenidini teslim etmiştir. Artık tarımın bir üstünlük kaydetmeyeceği Kayaoğlu köyünde muhteşem doğasıyla Kayaoğlu turizme davette bulunmktadır. Köy, huzur dolu bir doğa hayalinde bir yaşam bekleyen tüm insanlara kucak açmaktadır.

  Muhtarlık

  Köy Muhtarı: CEVAT HODANCI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (366) 711 10 03

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 - Cevat Hodancı
  > 1999 - Cevat Hodancı
  > 1994 - Cevat Hodancı
  > 1989 - Cevat Hodancı
  > 1984 - Cevat Hodancı
  > 1979 - Cevat Hodancı
  > 1974 - İbrahim Hodancı

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir .Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy odası ve cami bulunmaktadır. Bölgesel kalkınma projelerine ev sahipliği yapacak bir coğrafi konuma sahiptir.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Kayaoğlu Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayaoğlu Köyü Azdavay Forum Tarih
Alkayaoğlu Köyü Elbistan Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 2 Nisan 2010
Sadakatsiz koca: In, Müslüman koca: Out - Mehtap KAYAOĞLU İslamda Aile ve Kadın 13 Mayıs 2011
Öpücük Kutusu Kitabı - Mehtap Kayaoğlu Kitap, Resim ve Dergi 16 Eylül 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş