Kayalaksolaklısı Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kayalaksolaklısı Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keskin Kayalaksolaklısı Köyü Bilgileri - Kayalaksolaklısı Köyü Hakkında - Kayalaksolaklısı Köyü Tanıtımı - Kayalaksolaklısı Köyü  Kayalaksolaklısı, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.Tamam anlamıyla cok kücük bi köy olup kafa dinlemek icin harika bi yerdir..

  Tarihi

  Kayalaksolaklısı köyü ismini köyün kurucusu olan dedemiz kayalak 'tan almıştır. Dulkadirli beyliğinden ayrılarak buraya yerleşildiği söylenmektedir. Köyümüzün kurucusu olup tüm sülale 1934 soyadı kanunundan sonra dedemizin ismini soyadı olarak tayin etmiştir.. köyümüzün adı ayrıca soyadımızda olarakta kullanılıyor...

  Kültür

  Köyün gelenekleri arasında düğünlerde yüzük oynamak,vb gibi. En ünlü yemekleri arasında keskin tavası,bazlama,omaclı dürüm,dönderme,kömbe,işli cörek,katmer vb.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 52 km, Keskin ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kısın kar cok yagar.

  Nüfus

  2000-130
  1997-172

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ençok Buğday, Arpa, nohut ve ayçiçeği ekimi yapılır. Büyük baş hayvan olarak da inek beslenir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy muhtarı Harun GÜLEN'in gayretleri sonucu Cami lojmanı ve camiye minare yapılmıştır. Köy içi ara yollarıda stabilize hale getirilmiştir.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Kayalaksolaklısı Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş