Kayalısu Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kayalısu Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri - Kayalısu Köyü Şenkaya - Kayalısu Köyü Hakkında Bilgiler - Kayalısu Köyü Resimleri


  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 441 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25370
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Şenkaya

  Kayalısu, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Kayalısu, Erzurum ilinin [[Şenkaya, ilçesine bağlı bir [[Köy|köydür]Köyün eski adı ÇAKSOR olarak geçer. Halkın açıklamalarına göre Çaksor Ortaasyadan elen Türkmen boylarndan olduğu söylenir, Köyün ulaşımı zor olduğundanismsnsde buradan almıştır. Köyün her üç tarafından su geçmekte ve etrafında kayalıklar olduğundan şu anki ismi olan Kayalısu ismini almıştır. Etrafı ormanlıkla kaplıdır. Köyü Güneybatısıda Nişantaşı, Batısında Gülveren, Kuzeybatısında Dokuzelma, Kuzeyinde Atyolu ve Kuzeydoğusuda Çamlıalan Köyleri bulunmaktadır. Köyün geçmişi hakkında halkın bildiği fazla bir bilgi yoktur. Billgiler babadan oğula anlatılarak günümüze gelmiştir, Kayalısu köyünde başta kolluk görevlileri olmak üzere bir çok meslek dalında hizmet veren kamu personeli mevcuttur. Bunlardan 3 Astsubay, 5 Uzmançavuş, 2 Polis Memuru ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan 15 personel bulunmaktadır. Kayalısu köyünde asayiş düzgün olmamakta ve köy halkı tafından zaman zaman büyük sülale kavgalar meydana getirmektedirler. Köyün belli başlı müzahir alanları: yaz dönemlerinde kullandıkları Annaah tepesi, Korkut bölgesi ve armışen deresinde meralar kevcutdur. Köyün Yaylası olmadığından Yaylacılığa Başta Çamlıalan, Atyolu Gülveren ve Nişantaşı Yaylalarına çıkarlardı,(Tabii Bırakırlarsa), şimdi ise ihtiyacımız kalmadı yaylacılığa Kürkçü ve Vartanit Köylerine gidiyorlar.
  Kültür

  Haziran ile Eylül ayları arasında yaylaçılık kültürü hüküm sürmektedir. (Tabii İzin verirlerse). Bu köyün kendine özgü müziği, ağıtı, halk oyunları vardır. halk arasında bu oyunlara bar denir. Türk kültürü çağın gereği değişime uğrasada dışardan gören bu köyün bir Türkmen köyü olduğunu ilk gördüğünde anlayabilmektedir. Köyün okuryazar oranı yeni yeni gelişerek Türkiye ortalamasının altındadır. Eğitime yeni önem verilmeye başlanıldı, Bunlar içerisinde kamu görevlisi olmak üzere toplam (15) adet kamu görevlisi mevcuttur. Köyde İlköğretim okulu (ortaöğretim) okulu vardır. Köyde Memurların dıdşında göç olayı olmamıştır. Köyümüzde okuma yazma oranı yüksektir, yanlız kız çocuklarını İlköğretimden sonra okutmazlar. Şu anda Üniversite olarak 1 tane tıp fakültesinde, 1 tane Matematik, 1 tane biyoloji bölümünde, 2 tanede İşletmefakültesinde, 2 tanede Yüksekokulda okuyan öğrencimiz vardır. Köyün içme suyu Çamlıalan Köyü tarafında bulunan Sinorsuyundan gelen bir suyu mevcuttur. Bölgede Arazisi fazla geniş değildir. köy bulunduğu bölgede başka kültürlerlerin etkisiyle asimile olmamış, bütün özellikleriyle tamamiyle saf türklük geleneklerine sahiptir. Yalnız ülkemizin ücra köşesinde bulunması, ulaşımın aksaklığı nedeniyle geçmişte çok acılar ve güçlükler çekmiştir. Kültüründe bu nedenle çok sayıda ağıt türküleri vardır. Vefat eden kişinin yası bitinceye kadar ağıt yakılır. Bu Türkiyenin hiç bir bölgesinde yoktur.
  Coğrafya

  Erzurum iline 151 km, Şenkaya ilçesine 36 km uzaklıktadır. adındanda anlışılacağı gibi dört tarafı kayalar ve sularla çevrili olduğu için Kayalısu Köyü ismini almıştır. Köyün Doğusunda Çamlıalan, Kuzeyinde Atyolu, Kuzeybatısında Dokuzelma, Batısında Gülveren ve Güneybatısında Nişantaşı Köyleri bulunmaktadır. Köyün arazisi dağlık ve ormanlık olup arazi yok denecek kadar azdır.
  İklim
  Köyün iklimi, Türkiye'de karasal İklimi hüküm sürmesine rağmen Doğu karadeniz ikliminin etkiside vardır. Kışın karlı,ilkbahar ve sonbaharda yağışlı ve soğuk olmasına rağmen yaz ayları bazen kurak,bazende yağışlı geçer.. Çevre köyler öirbirlerine bağlı ve okumuş kültürlü insanları var. Bizim köylerin insanları ise birbirisini istemiyor, aynı zamanda parayı çalışarak kazanmıyorlar,yalan ile dolan ile para kzanıyorlar, kazandıkları paralarıda dövüş yapıp Şenkayanını yolunda Avukatlarla yiyiorlar.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 309
  2000 441
  1997 390
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık,arıcılık ve ormancılığa dayalıdır. Hayvanlardan herkesin kendi ailesine yetecek kadar kümes,koyun,keçi,manda ve sığır türlerinden hayvan beslenir.Arıcılık yapılır. Yalnız son yıllarda koyun ve keçi çok azalmış,manda ise şu an hiç kalmamıştır.binek hayvanlarından ise at ön plandadır. Yabani hayvan çok çeşitlidir.köyün sakinleri avcılık yapmazlar.Ormanları geniştir.Başta sarıçam ve meşe gelmekle,diğer ağaç çeşitleri zengindir.Yabani meyveleri çoktur ve çok lezzetlidir. Tarımda,arpa buğday,yulaf,çavdar ve kendilerine yetecek kadar sebze yetiştirirler.Çayırları ön plandadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: Cadı,Murat Taşan Kara,murat Taşan 1969-1989-Zabit Taşan 1989-2004 -Emir Ali TÖREN 2004-2009 Bilal Tuncay 2009----- Emir Ali TÖREN Köye İlkokul 1971 yılında açıldı. Köyün ilköğretmeni İsmet Aydemir'di. ilkokul ise 1973 yılında faaliyete geçti.Köy muhtarı Zabit Taşan ve üyeleri,o dönemde köyün öğretmeni Tahsin Çavga'nın büyük katkıları olmuştur.Aynı zamanda Yolun ve Köy çeşmesinide kendi dönemlerinde yapılmasını sağlamışlardır.Okur yazar oranı Türkiye ortalamasından yüksek olduğunu düşünüyorum.50 yaşın altı insanlarda okur yazarlığı olmayan kimse yok.Okur yazar oranını yükselmesinde köyün eski öğretmenlerinden Tahsin Çavga'nın büyük katkısı olmuştur.Aynı zamanda köyün ilkokulunun yapılmasında Okulun müd.Tahsin Çavga,Muhtar Zabit Taşan, üyeler Rıza Uçar,Mustafa Tuncay(Tosun),Murat tören ve Abit Tuncay okulun yapılmasında büyük emek harcamışlardır
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşım. Akşar Nahiyesinden Göle istikametine giderken 3 ncü km de kilise deresine doğru sola dönüp Nişantaşı köyü - ve Mezrayı geçtikten sonra sağa ayrılan yoldan yaklaşık 2-3 km sonra ulaşılır.İstisnai haller hariç yaz-kış ulaşım mevcuttur.Köy münibüsleri sabah çıkıp Akşar-Şenkaya-Göle-Oltu ilçelerine gider Akşam saatlerinde tekrar köye dönerler. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde türksel şebekesi ile konuşmak mümkündür.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayalısu Köyü Hakkında Forum Tarih
Kayalısu Köyü Merkez Muş Muş Tanıtımı 23 Mart 2010
Kayalısu Köyü Kurtalan Siirt Siirt Tanıtımı 10 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş