Kayak Nedir - Kayak Nasıl Yapılır - Kayak Teknikleri

'Diğer Spor Dalları' forumunda Mavi_inci tarafından 13 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kayak Nedir - Kayak Nasıl Yapılır - Kayak Teknikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayak Nedir - Kayak Nasıl Yapılır - Kayak Teknikleri - Kayak Hakkında Bİlgi

  [​IMG]

  Kayak sporu nasıl başlamış?

  Şimdilerde biz ona spor desek de kayağın çıkış noktası insanın doğayla baş edebilme arzusu ya da zorunluluğu olmuş. Karlı bölgelerde insanlar bir bölgeden başka bir bölgeye ulaşabilmek için kara batmadan ilerlemek durumunda olduklarından günümüz kayaklarının temelini oluşturacak tahta parçalarından ilkel kayakları geliştirmişler.
  Moğolistan, Sibirya ve Altaylar; kayağın ilk ortaya çıktığı bölgeler. Sonraları Kuzey Amerika, Balkanlar, Anadolu, İskandinavya ve İzlanda da görülmüş. Bu bölgelerin iklim şartlarından da anlıyoruz ki kayağın ortaya çıkışı doğal koşullarla ilgili. Bulunan ilk ilkel kayak 4500 yaşında. Kayak, ortalama 5000 yıldır yapılıyor diyebiliriz.
  15. yüzyılda kayak Polonya, Norveç ve Rusya tarafından askeri amaçlarla kullanılmaya başlanmış ve böylece ilk defa kayağın sadece ulaşım amaçlı kullanılması geleneği kırılmış. Sonraları kayak bir spor olarak benimsenmiş olsa da ilk kayak yarışmalarının başlaması bir hayli zaman almış. 1866 yılında Christina’da ilk kayak yarışması düzenlenmiş.
  Türkiye’de de eş zamanlı olmasa da gelişme süreci dünyanın gelişme sürecine benziyor diyebiliriz. 1915 yılında Silahlı Kuvvetler tarafından kullanılmaya başlanmış ve 1933 yılından sonra da bir spor hâline dönüştürülmüş. Bu yıllarda Bursa Halkevi’nin Uludağ’da, Ankara Halkevi’nin Elmadağ’da, Erzurum Halkevi’nin Palandöken’de düzenledikleri kayak faaliyetleri kayağın gelişiminde ivmeyi artıran en önemli etkinlikler olmuş. Bu yıllardan sonra da kayak bir spor olarak gelişmeye devam etmiş.
  Kayak tekniklerini öğrenelim
  Kayak tekniklerini öğrenmelisin ki kaymaya gittiğinde olaya bir adım önde başlayabilesin. Hocalar garip garip tekniklerden bahsederken bu teknikler hakkında bir fikir sahibi olabilirsin. İşte aşağıda bazı kayak teknikleri:
  carving
  Bu teknik fazlasıyla kullanılan basit bir teknik. Yeni başlayanlar ve ortalama düzeydeki sporcular için bire bir. Keskin virajları bu teknikle kolaylıkla alabilirsin. Geniş ve yuvarlak kenarlı, geniş topuklu kayaklarla kayılıyor.
  free style
  Bu teknik, sınırları zorlamak isteyenler için. Engeller ve tümseklerle donatılmış pistlerde özgürce uçmak isteyenlere, aslında profesyonellere hitap eden bir teknik.
  free ride
  Pist dışında doğal ortamlarda serbest kayış tekniği anlamına geliyor. Bu da profesyonel kayakçılar veya snowboardcular için. Doğa ile baş başa kalabilmek için mükemmel bir fırsat!
  half pipe
  Half Pipe tekniği özel bir pist gerektiriyor. Sporcuların engebelerden atlayarak çeşitli gösteriler yaptıkları teknik.
  monoski
  Latince mono – tek kelimesinden geliyor. Yani tek kayak anlamında. Tek bir kayak var fakat bu kayak, standartlardan daha geniş tutulmuş. Bu tek kayak üzerine iki ayak da sabitleştiriliyor. Özellikle sert veya engebeli pistlerde kullanılıyor.
  skwal
  Skwal de Monoski mantığında bir teknik. Bu teknikte yine tek bir kayak var fakat bu kayak daha ince ve daha uzun. Bir ayak ötekinin önünde kayılıyor.
  telemark
  Telemarkta ayaklar kayağa önden tutturuluyor ve topuklar serbest bırakılıyor. Böylece viraj alındığında dizler neredeyse kar ile temas edecek hâle geliyor. Bu teknik ile her çeşit zeminde kayabilirsin.
  kızak
  Kızak geçmişten günümüze vazgeçilmeyen bir kullanım. Kayak yapmaya cesaretin yok ama karda hız yapmak mı istiyorsun? Ya da çoluk çocuk bütün aile eğlenmek mi istiyorsun? İşte kızak tam sana göre!
  kar bisikleti
  Kar bisikleti kızağa alternatif diyebiliriz. Aslında basit bir kullanım:
  Bisiklet tekerleği yerine geniş bir kayak koyulduğunda ortaya kar bisikleti çıkıyor.
  Kayak kıyafetim nasıl olmalı?
  Öncelikle kayak kıyafetleri ve ekipmanları şöyle: Kayak, ayakkabı, fiksasyon (bağlama), baton, mont, pantolon, polar, içlik, şapka, sırt çantası, goggle, maske, eldiven, çorap, kask, moonbot.
  Kıyafetlerinde dikkat etmen gereken küçük fakat çok önemli noktalar var. Öncelikle giysilerinin hava koşullarına uygun olması gerekli. Hava koşullarına uyum sağlayabilmek için de uygulanabilecek en uygun çözüm, ince ince fakat kat kat giyinmek. İnce kıyafetlerini üst üste giydiğin zaman herhangi bir hava değişikliğinde istediğini çıkarabilir veya tekrar giyebilirsin. Oysa tek bir kat ve kalın bir kıyafet giymiş olursan en ufak bir hava değişimi, terlemelere neden olur ve sağlığını olumsuz etkiler. Kayak yaparken terleme konusu gerçekten çok önemli çünkü ani ısı değişiklikleri, terleme ve birden üşüme hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden terletmeyen, teri dışarıya veren gözenekleri olan kumaşlardan yapılmış kıyafetler seçmek çok önemli. Kayak için önerilen kumaşlar şöyle: Gore-tex, Teflon, Mikro-lite ve Pertex. Bunlar yağmur geçirmeyen ve terin dışarı atılmasını sağlayan kumaşlar.
  Sağlık konusunda çok dikkatli olmak ve herhangi bir kıyafet ile kayak yapmaktan kaçınmak şart. Ayrıca bu kıyafetleri ister satın alabilir istersen de kiralayabilirsin.
  Kayağımı nasıl seçeceğim?
  Kayak aşağıdaki özelliklere göre seçiliyor;
  * Kullanıcı düzeyi
  * Bay, bayan, çocuk seçenekleri
  * Boy – kilo
  * Kullanım amacı
  Kayak düzeyini belirle, kayağını seç:
  Yeni başlayanlar (tip 1):
  Eğer bu gruptaysan yavaş kaymayı tercih ediyor olmalısın ve düşük eğimli pistlerden başka pistlerde görülmemelisin! Senin kayağın daha yumuşak olmalı çünkü keskin hareketlerde ve düşük hızlarda yumuşak kayak daha duyarlı olacaktır. Yeni başlayanlar için geliştirilen kayakların burunları daha geniştir. Ayrıca bu seviyedeysen ağırlığını ister istemez arkaya vereceğin için bunu engellemek amacıyla kayağının kuyruk bölümü de inceltilmiştir.
  Orta seviye (tip 2):
  Orta seviyedeysen dağın her yerinde kayabiliyorsun demektir fakat hâlâ daha çok ezilmiş pistleri tercih etmen senin için en iyisi olacaktır. Orta seviye kayakları yeni başlayanlarınki kadar olmasa da yarış kayaklarından daha geniş ve yumuşaktır. Daha yavaş kullanımlar için uygun kayaklardır. İleri seviyede olup da yarışma düzeyinde olmayan kayakçılar da bu tip kayakları kullanmalı.
  İleri seviye (tip 3):
  Hızlı kaymak için tasarlanmış kayaklardır. Sert ve dar olarak üretilirler, hız yapmak için tasarlanırlar. Bu kayakların en büyük zorlukları dönüşlerde hissedilir. Bu yüzden sadece ileri düzeyde kayakçılar kullanmalıdır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayak Nedir Kayak Forum Tarih
Türkiye'de Akdeniz'de Denize Girilirken Erzurum'da Kayak Yapılmasının Nedeni Nedir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 4 Kasım 2013
Kayakla Atlama Nedir - Kayakla Atlama Sporu Hakkında Bilgi Diğer Spor Dalları 25 Ocak 2012
Kayak Sporu Nedir - Kayak Sporu Hakkında Bilgi Diğer Spor Dalları 25 Ocak 2012
Heliski (Helikopterli Kayak) Nedir - Heliski Hakkında Bilgi Diğer Spor Dalları 25 Ocak 2012
Dünyadaki En iyi Kayak Merkezleri Hangileridir? Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 6 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş