Kayaköy Köyü - Kavak - Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kayaköy Köyü - Kavak - Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayaköy Köyü Hakkında - Kayaköy Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri  Tarihi


  Oğuz /Türkmen Oymaklarının Listeleri: Bu listelerdeki isimler Türkmen oymaklarının serüvenini daha iyi anlamak için gereklidir. Kayseri bölgesindeki Türkmen oymaklarını anlayabilmek için başta Maraş, Sivas, Yozgat ve Adana olmak üzere civar illerin kayıtlarına bakmak, hatta Doğu Anadolu, İran ve Azerbaycan Türkmenleri ile Hazar ötesi Türkmenleri hakkında da bilgi sahibi olmak şarttır. Türkmen oymaklarının isimlerinin insanı şaşırtan bir şekilde birçok yerleşim yerinde karşımıza defalarca çıkmaktadır. Bu da göstermedir ki, yurdumuzun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine uzanan her bölgede Türkmen oymaklarından parçalar yerleşik hayata geçmekte ve hatta Irak, İran, Azerbaycan, Afganistan, Balkanlar ve Türkmenistan’a kadar büyük bir coğrafyada Türkmen topluluklarının birbirleriyle akraba olduğu gerçeği önümüze çıkmaktadır. Kayseri yöresi Yörük-Türkmenlerin listesinde bulduğunuz ve ilgilendiğiniz bir obayı bu listelerden takip ederek yurdumuzun nerelerine yerleştiğini ve hatta şu an ülkemiz dışında olan ülkelerin hangisinde aynı obaların parçalarının bulunduğunu takip edebilirsiniz.


  CANİK SANCAĞINDA TÜRKMENLER:


  Samsun vilayeti kavak ilçesi ve türkmen köyleri


  1-Karanto (Kavak) 2.Ağcakilise (Kavak) 3. ( Karacalu karacalar )(Kavak) 4.Başkent (Kavak) 204.Ahurlu (Kavak) 5.Bayındır “ 6.Bey Timür (Kavak) 7.Bektaşlu “ 8.Çayırlu “ 9.Hacılı “ 10.İdrislü “ 11.Karlu “ 12.Kayı “ 13.Muhsinlü “ 14.Murat Beylü “ 15.Zekeriyalı “ 16.Kara Yusuf (Kavak 17.Büyük Çukur 18.Küçük Çukur


  Kültür


  Köyde eskiden ILICAKLAR Mevkiinde hıdrellez şenlikleri yapılırdı. Kurak mevsimlerde YAĞMUR DUASI yapılıyor. Cenaze merasiminde gelen misafirlere cami avlusunda[kurban]yemek veriliyordu. Şimdi ise cenaze defin işleminden sonra mezarlıkda kıymalı pide veriliyor. YİNE önceleri köyün imamı, sığırtmacı ve bekçisine her hane sırayla


  Coğrafya


  Samsun iline 53 km, Kavak ilçesine 3 km ve ilçenin batı tarafındadır.Kethüda,Göçebe[Koçalan mahallesi], Karga Köy, İdrisli ve İlçe merkeziyle sınırdır.


  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 439
  1997 398

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde kireç ve taş ocakları mevcuttur. Köyde her hanenin emeklisi vardır.


  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Köy Muhtarı:sait cakırsoy


  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu [5 yıllık]vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Aranan-arayan numaraları gösteren otomatik telefon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır.Karga Köy bağlantısı dozer çalışmasıyla yol açılmış olup on iki metrelik MENFEZ yapılmıştır.Taş ocaklarından,Tckarayollarına bağlantı için de menfez [mezarlık mevki] yapılmıştır.

  İdrisli bağlantısı, stabilize çalışması yapılmıştır. İlceye ulaşım, TCK iledir.
  Kayaköy Köyüne Ait Bir Resim  [​IMG]


  Kaynak: YerelNET,Vikipedi
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayaköy Köyü Kavak Forum Tarih
Kayaköy Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kayaköy Köyü Hopa Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010
Kayaköy Köyü Cizre Şırnak Şırnak Tanıtımı 23 Mart 2010
Kayaköyü Eğil Diyarbakır - Eğil Kayaköyü Hakkında Bilgi Diyarbakır Tanıtımı 28 Şubat 2010
Kayaköy İlköğretim Okulu Bilgileri Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 2 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş