Kayabaşı Köyü Azdavay Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kayabaşı Köyü Azdavay Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Azdavay Kayabaşı Köyü Bilgileri - Kayabaşı Köyü Hakkında - Kayabaşı Köyü Tanıtımı - Kayabaşı Köyü Resimleri  Kayabaşı, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:AZDAVAY

  İl: KASTAMONU

  Tarihi

  Kayabaşı Köyünün ne yazıkki yazılı bir tarihçesi mevcut değildir. 90 lı yaşlardaki yaşlılarımızın dedeleri bile bu topraklara ne zaman gelindiğini ve nasıl yerleşildiğini bilmemektedirler. Köyümüzün ilk çağlardan beri yerleşim alanı olduğu sanılmaktadır. Köyümüzdeki yaşam, Yörük kültürü ile çok benzeşmektedir.

  Sama mahallemizde bulunan kalıntılar ve heykeller köyümüzdeki ilk çağlara ait yaşam izlerini göstermektedir. Sama mahallemizde yol yapımı esnasında tesadüfen bulunan kız heykeli adı altında şu anda Kastamonu müzesinde sergilenmektedir. Azdavay hükümet konağı önünde sergilenen aslan heykeli Kayabaşı Köyünde bulunmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 100 km, Azdavay ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2000 - 31
  1997 - 45

  Ekonomi

  Kayabaşı Köyü 1985-86 yıllarına kadar tarım ve hayvancılık yapılarak geçim sağlanıyordu. Arazinin düzgün olmayışı köyümüze modern tarım araçlarının girmesine imkan vermemiştir. Çok az olan arazinin büyük bölümü traktör girmeyecek kadar eğimli ve iki akarsu geçmesine rağmen sulanması mümkün olmayan bir arazi yapısına sahiptir. Ekonomik değeri olan tarım ürünleri yetiş-tirilemediğinden ancak kısıtlı olarak hayvancılıktan bir miktar gelir elde edile-biliyordu.

  Kayabaşı Köyünde tarım zor şartlarda tamamen insan ve hayvan gücüne dayalı olarak yapılmıştır. Bu yüzden insanlarımız geçimlerini kıt kanaat sürdürmüşler. Her aile bir ferdini gurbete göndererek kazandığı paradan köydeki ailesine destek olmasıyla 1950 li ve 1960 yıllar zor koşullarda yaşanmıştır.

  1970 li yıllarda bütün Türkiyede yaşanan hızlı göç maalesef köyümüzde de yaşanmıştır. İnsanlar artan ihtiyaçlarını daha kolay karşılamak, çocuklarını daha iyi koşullarda yetiştirebilmek amacıyla, büyük şehirlere fert olarak değil, tüm aile olarak göçmeye başlamışlardır.

  Yirmi yıl kadar süren bu göç dalgası, büyük ölçüde, göçe direnen yaşlıların da rahmetli olmasıyla 1985-86 yıllarında tamamlandı.Köyde kalan birkaç aile dışında herkes gitmişti. Artık ne okula öğrenci, ne camiye cemaat kalmıştı.

  O doğa şartları ve zor yaşam koşulları insanları öyle bezdirmişti ki insanlar sanki bir daha hiç oralara dönüp bakmamacasına terk etmişlerdi köylerini, gerçekten de 22-23 yıl kimse köyüne dönüp bakmadı. Bazıları sadece günü-birlik ziyaretler yaptı ama yaşamayı hiç düşünmediler. Çalışılmayan arazi büyük oranda ormanlaştı.

  Muhtarlık

  Köy Muhtarı: NECDET ELİMSA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  Cep Telefonu:0 537 596 82 89

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 - Necdet Elimsa
  > 1999 - Necati Nalbantoğlu
  > 1994 - Fehmi Nalbant
  > 1989 - Mustafa Civelek
  > 1984 - Osman Civelek

  Altyapı bilgileri

  Köyde 2 ilköğretim okulu vardır ancak eğitim öğretime kapalıdır.Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  İle Uzaklığı: 100 km

  İlçeye Uzaklığı: 25 km

  Rakım: 660 m

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Kayabaşı Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayabaşı Köyü Azdavay Forum Tarih
Kayabaşı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kayabaşı Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kayabaşı Köyü Hakkında Bilgi Yomra Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kayabaşı Köyü Türkeli Sinop Sinop Tanıtımı 12 Mayıs 2010
Kayabaşı Köyü - Havza - Samsun Samsun Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş