Kayaaltı Köyü Hakkında Bilgi Hacıbeştaş Nevşehir

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kayaaltı Köyü Hakkında Bilgi Hacıbeştaş Nevşehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hacıbektaş Kayaaltı Köyü - Kayaaltı Köyü Hakkında - Kayaaltı Köyü Tanıtımı - Kayaaltı Köyü Resimleri
  İlçe: HACIBEKTAŞ

  İl: NEVŞEHİR


  Köy Muhtarı: SIDKI YAZICI

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000- 442

  1997- 638

  İle Uzaklığı: 63 km

  İlçeye Uzaklığı: 18 km

  Rakım: 1150 m


  Adının kaynağı
  Köy adını üzerinde yaşadığı coğrafyadan almaktadır. Köyün altı tamamen kayadır. Köydeki mevkiilerden bir tanesinin adı "Kayanın Başı" dır. Yukarı Çeşme civarı tamamen kayadır. İlk yerleşim bu bölgeye yapıldığından, köye, kayanın altı anlamında Kayaaltı adı verilmiştir.

  Tarihi

  Köye ilk yerleşim Irmak Bucağı yerlileri tarafından yapılmıştır. Köye İlk Yerleşimler 1700 Leren Sonra Olmustur. Bunları Nufus Kayıtlarından 1844 Doğumlu İnsanları Artık Kayaaltı Doğumlu Olarak Görmekteyiz.köy avşar türkmenlerinin herikli aşireti tarafından kurulmuş.ve nevşehirdeki avşar köylerinin nerdeyse tamamı herikli türkmenlerindendir.avsarobasi.com adlı sitede de bu köyün herikli olduğu bilgisine ulaşbilirsiniz.ilçenin hırkatepesildelik,karaburç,karaburna,kütükçü,kızıl ağıl,kösektaş köyleride Avşar Türkmenlerinin herikli aşiretine mensuptur.


  Coğrafya

  Kayaaltı Köyü, Nevşehir ili, Hacıbektaş ilçesine bağlı olup, Ankara-Kayseri asfaltının, Kapadokya ve Kızılırmağın kuzeyinde, Orta Anadolu Platosu`nun tam orta kesiminde yeralır. Nevşehir iline 63, Hacıbektaş ilçesine 18 km uzaklıktadır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi Tarım ve Hayvancılık' a dayalıdır. Olumsuz ekonomi şartları tüm ülkede olduğu gibi köy insanını köyü terk etmeye zorlamıştır. 1960'lı yıllardan başlayarak, hemen hemen her haneden en az bir kişi iş edinip para pul sahibi olabilmek umuduyla köyden ayrılarak dünyanın çeşitli bölgelerine yerleşmişlerdir. Köy dışında yaşayan Kayaaltılıların sayısı köyde yaşayan Kayaaltılıların sayısını çoktan geçmiştir.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak kullanilmamaktadir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayaaltı Köyü Hakkında Forum Tarih
Kayaaltı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kayaaltı Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kayaaltı Köyü Gölmarmara Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kayaaltı Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Kayaaltı Köyü Göle Ardahan Ardahan Tanıtımı 10 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş