Kayaçların Kullanım Alanları Nelerdir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 21 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kayaçların Kullanım Alanları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kayaçlar nerelerde kullanılır - başkalaşım kayaçları - başkalaşım kayaçlarının özellikleri - takı tasarımında kullanılan kayaçlar - süs taşları

  Başkalaşım kayaçları;Tabakalar halindedir.

  Sert bir yapıya sahiptirler.

  Fosil bulundurmazlar.

  Katı kayaçların, çevre koşullarının etkisiyle, sıcaklık, basınç ve mekanik gerilimle parçalanarak kimyasal bileşenlerinin eksilmesi ya da yenilerinin eklenmesiyle oluşan yeni tip kayalar. Başkalaşan kayaç, tortul kayaç, korkayaç ya da öteki başkalaşım kayacı türlerinden biri olabilir.

  Başkalaşım kayaçlarının yapısı ve mineral bileşeni, kayacı oluşturan özgün başkalaşım türünü yansıtır. Bu kayaçlar, tortul kayaçlar gibi tabakalı, püskürük kayaçlar gibi kristalli bir yapıya sahiptirler. Örnek olarak, kilin başkalaşmasıyla oluşan yaprak taşları (fillat) verilebilir.

  Bazı süs taşları da birer metamorfik kayaçtır. Karbonatlı metamorfik kayaçlar, özellikle kristalin kireçtaşları (mermerler) basta lazurit olmak üzere, süs taşı olarak kullanılan taşların ana kaynağıdır. Yakut ve mavi yakutla zümrüt yatakları, apatit, aksinit, kordiyerit, diyopsit, epidot, grassular, andradit, flüorit, skapolit, sfalerit, sfen, stealit, turmalin, vilemit, zensit gibi süs taşları metamorfik kayaçlardan oluşmaktadır. Karbonatlı olmayan metamorfik kayaçlardan da sist, zümrüt ve yakutla karbonatlı metamorfik kayaçlardan oluşan tüm süs taşları oluşabilir.

  Başkalaşım Kayaçlarının Kullanımı

  Mermer ve arduaz en çok kullanılan iki başkalaşım kayacıdır. Mermer birçok mimar ve heykeltıraşın eserlerinde yaygın olarak kullanmaktadır. Hindistan'ın Agra kentindeki sanat şaheserlerinden biri olan Taç Mahal bunlardan biridir.

  Yapraklı bir yapıda olması sebebiyle arduaz zemin, çatı ve kaldırım kaplaması olarak

  kullanılmaktadır. Ayrıca gri, siyah, kırmızı ve mor gibi renklere sahip olan arduaz
  binalarda dekor malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

  alıntı
   

 2. iyi ki internet imiz var ödevlerimi çıkarta biliyorum
   

 3. bizim var yazıcımız yok napıcaz
   

 4. bana daha detaylı gerekiyordu ama neyse bu da iyi
   

 5. sadece başkalaşımı vermiş ama
   

 6. Yaa bu ne çok kötüü
  Adam akıllı net bi cevap yokk
   

 7. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kayaçların kullanım alanları

  Kayaçların içerisinde fosil kalıntıları bulunmamaktadır bu nedenle de bu maddeler sert yapıya sahiptirler. Kayaçlar, günlük hayatımızda bir çok alanda kullanılmaktadır. Mesela, lazurit gibi başkalaşım taşları süs eşyalarının ana malzemesidir.

  Günlük yaşamda mermer ve arduaz gibi kayaçlar çok sık kullanılan kayaçlardır. Mermer, bir çok heykeltraşın mesleğinde kullandığı hammaddedir. Heykeltraşlar bu malzemeyi kullanarak mesleklerini icra ederler. Örneğin; Hindistan adlı ülkede varlığını hala koruyan sanat eserlerinden biri olan Taç Mahal, mermerden yapılan bir eserdir. Aynı zamanda mutfak, banyo gibi alanların yapımında ve dizaynında da kullanılır.

  Arduaz kayacı, yapraklı yapısından dolayı zemin, çatı ve kaldırım gibi alanlarda sık sık kullanılmaktadır. Bununla birlikte gri, siyah, kırmızı, mor arduaz çeşitleri binaların dekorunda da kullanılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayaçların Kullanım Alanları Forum Tarih
Günlük hayatta kayaçların kullanım alanları kısaca Doğa ve Bitkiler 28 Eylül 2015
Tortul Kayaçlarının Kullanım Alanları Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 21 Ekim 2013
Kayaçların Kullanım Alanları, Kayaçlar Nerede Kullanılmaktadır? Doğa ve Bitkiler 21 Ekim 2013
Başkalaşım kayaçlarının özellikleri ve kullanım alanları nelerdir? kısaca Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2012
Püskürük kayaçların oluşumu kısaca Doğa ve Bitkiler 24 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş