Kayaç nedir, nasıl oluşur?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 26 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kayaç nedir, nasıl oluşur? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayaç nedir, nasıl oluşur? istediğim konuyu bulamıyorum

  Kayaçlar çeşitli minerallerin birleşiminden oluşmaktadır. Bu mineraller ve mineralleri içeren taş parçacıkları birikmeye başlar ve sonuçta kayaç oluşur. Uzmanların yer kabuğunun gelişim sürecini gösteren izleri üzerinde araştırdığı kayaçlar yer kabuğu için büyük önem taşıyan topluluklardır.

  Kayaçlar kökenlerine göre farklı gruplara ayrılır. Bunlar tortul kayaçlar, magmatik kayaçlar, metamorfik kayaçlar olmak üzere 3 grupta toplanır. Bu gruplar da alt gruplara ayrılır. Magmatik kayaçlar kendi içinde püskürük, volkanik ve katılaşım kayaçları olarak üçe ayrılır. Tortul kayaçlar kendi içinde sediment ve birikim kayaçlar olarak ayrılır. Metamorfik kayaçlar başkalaşım kayaçları olarak da bilinir. Yer kabuğunun gelişim ve oluşum sürecinde kayaçlar çok önemli olmuştur. Kayaçların içerdikleri minerallere ve birbirleri arasındaki kimyasal farklılıklara göre yer şekillerinde farklı etkiler oluşur.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kayaç mineraller topluluğudur. Bir çok mineralin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Aynı zamanda taş parçalarının da bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Mesela granit gibi mermerler yalnızca bir tane mineralden oluşmuş kayaçtır. Şimdi kayaçları inceleyim? Tortul kayaçlar (kendi aralarında dört parçaya ayrılırlar) Parçalı kayaçlar: bu kayaç çeşidi rüzgarın etkisiyle kayaçların parçalanmasıyla, küçük parçalara ayrılırlar ve başka bir yerde toplanırlar oluşumu bu şekilde gerçekleşir. Çakıl taşlarını buna örnek olarak verebiliriz. Kumun içerisinde bulunan taşları da parçalı kayaçlara örnek olarak verebiliriz. Organik kayaçlar: organik kayaçlara taş kömürü ve linyiti örnek verebiliriz. Kimyasal kayaçlar vardır birde. Kırıntılı tortul kayaçlar vardır birde. Bu kayaç tipi tanelidir, çimentosuz tortul kayaçlardır. Kimyasal tortul kayaçlar ise kireç yapımında kullanılmaktadır. Magmatik kayaçlar, dünyada çok fazla bulunmamaktadır. Kütle halinde olan kayaç türüdür magmatik kayaçlar. Plutonik kayaçlar ise tam kristalli kayaçlardır. Volkanik kayaçlar: volkanik kayaçlarla yüzey kayaçlar eştir. Son iki kayaç ise damar kayaçlar ve başkalaşım kayaçlarıdır. Damar kayaçlar derinlik ve yüzey kayaçlarının arasından geçerken meydana gelmektedir. Ve başkalaşım kayaçları vardır.

  Ayrıca buradaki konuyu inceleyebilirsiniz >> http://www.frmartuklu.org/doga-ve-b...nedir-kayac-nasil-olusur-kayac-cesitleri.html
   

 3. kayaç nasıl oluşur sorusuna cevap yok ama :(
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayaç nedir nasıl Forum Tarih
Püskürük Kayaçlar Nedir, Püskürük Kayaçlar Nasıl Oluşur? Doğa ve Bitkiler 13 Nisan 2011
Kayaç nedir - Kayaç Nasıl Oluşur - Kayaç Çeşitleri Doğa ve Bitkiler 24 Şubat 2011
Püskürük kayaçlar Nedir Nasıl oluşur Özellikleri Nelerdir Diğer Mesleki Bilgiler 30 Kasım 2008
Kayaçların İnsan Hayatı İçin Önemi Nedir? Doğa ve Bitkiler 21 Ekim 2013
Kayaç Döngüsü Nedir - Kayaç Döngüsü Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 26 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş