Kayıp kıta Atlantis bulundu mu?

'Bilim & Teknoloji' forumunda DilzaR tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Kayıp kıta Atlantis bulundu mu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayıp kıta Atlantis bulundu mu?

  [​IMG]


  Arama motoru Google'nın okyanus tarama programı Google Ocean aracılığıyla İspanya açıklarında okyanus tabanında keşfedilen 'gizemli' şekillerin, kayıp kıta Atlantis olabileceği öne sürüldü.

  Fotoğraflarda görülen 'kusursuz' dikdörtgen şekillerin Galler büyüklüğünde olduğu ve deniz yüzeyinin yaklaşık 5.6 kilometre aşağısında okyanus tabanında yer aldığı belirtildi.
  Birbirini kesen belirgin çizgilerin doğal yollarla oluşamayacak kadar düzgün olduğun adikkati çeken uzmanlar, bunların Atlantis'in yolları ya da büyük yapılarına ait temelleri olabileceğini öngörüyor.
  Önceki gece yapılan sıradışı keşif, okyanus bilimcileri ve jeofizikçileri harekete geçirdi. Harabe olduğu sanılan su altı şekilleri, Afrika kıtasının batı sahillerine 997 kilometre uzaklıkta yer alıyor.
  Atlantis'ten bahseden filozof Platon, kıtanın M.Ö 9700'de, yani yaklaşık 12 bin yıl önce sulara gömüldüğünü iddia ediyordu.
  New York Üniversitesi'nden arkeoloji kuratörü Doktor Charles Orser, keşfi "büyüleyici" olarak nitelendirirken, "Şekiller, Platon'nun tarif ettiği bölgede bulunuyor. Kesinlikle daha yakından bakılmayı ve araştırılmayı hakediyor" dedi.
  Platon'un diyaloglarında gömülü bir hikâye halinde olan Atlantis, genellikle filozof tarafından kendi politik teorilerini anlatmak için oluşturulmuş bir efsane olarak görülüyordu. Ancak dünyanın her yerinden bilim adamları bu kıtanın gerçek olabileceğine dair çok sayıda araştırma yapsa da, bugüne kadar net bir kanıt bulunamadı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayıp kıta Atlantis Forum Tarih
Kayıp Renk Kitabı Özet Hüseyin Tunç Kitap Özetleri & E-Kitaplar 5 Temmuz 2013
Kayıp Gül Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 9 Mart 2012
Kayıp Kitabı - Alice Lichtenstein Kitap, Resim ve Dergi 4 Eylül 2011
Kayıp Yıllar Kitabı Özet - Mualla Orhon Kitap, Resim ve Dergi 21 Şubat 2011
Kayıp Yıllar Kitabı - Mualla Orhon Kitap, Resim ve Dergi 19 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş