Kayıp ay robotu bulundu!

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kayıp ay robotu bulundu! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sovyetlerin kayıp Ay robotu 37 yıl sonra bulundu!

  1973'de Ay'a gönderilen Sovyet robotunu NASA buldu. En çok sevinense bir oyun yapımcısı oldu!

  [​IMG]
  1970'li yıllar Dünya'nın iki büyük gücü olan ABD ve SSCB'liği arasındaki amansız çekişmenin yıllarıydı.
  Dünya bu iki süper devlete yetmeyince rekabet uzaya taşınmıştı. Bu rekabetin bir parçası olarak Sovyetler 1973 yılında Ay yüzeyinde gezecek Lunokhod 2 adlı bir robotu uzaya gönderdiler. Gündüzleri Ay yüzeyini uzaktan kumanda ile gezen Lunokhod 2, soğuk Ay gecelerinde bir nükleer reaktör ile donmaya karşı korunuyordu.
  Fakat bir gün işler ters gitti. Sovyetler Lunokhod 2'yi Ay yüzeyinde gezdirirken robot yanlışlıkla bir kraterin içine düştü. Uzun süre düştüğü kraterden çıkartılmaya çalışıldıysa da Lunokhod 2 böyle bir kazaya karşı yeterince donanımlı değildi. Umutlar tükenince robot kaderine terk edildi.

  Sahibi bir oyun yapımcısı

  Ama unutulmadı. 1990'lı yıllarda ekonomik anlamda zor günler geçiren Sovyetler, Ay yüzeyindeki kayıp Lunokhod 2'yi satışa çıkarttılar ve oyun severlerin Ultima serisinden yakından tanıdığı Richard Garriott robotu satın aldı. Babası bir astronot olan Garriott, 2008 yılında uzay turisti olarak da gündeme gelmişti.
  O zamanlardaki teknoloji Ay yüzeyini bugünkü kadar net bir şekilde incelemeye olanak vermiyordu ama artık gelişen teknoloji çok daha yüksek çözünülürlüklü Ay görüntüleri elde etmeyi mümkün kılıyor. İşte bu sayede Sovyetlerin kayıp Lunokhod 2 adlı robotu bulunabildi. Ama tabi artık robotun sahibi eski bir ülke değil, Richard Garriott. Her ne kadar Garriott'ın bu son derece yüksek bir fiyata satın aldığı robotuna kavuşması pek mümkün görünmüyor ama en azından artık nerede olduğunu bilerek, geceleri daha rahat uyuyordur...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayıp robotu bulundu Forum Tarih
Ülkemizdeki Son Depremlerdeki Kayıplarımız Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 3 Aralık 2013
Kayıp Renk Kitabı Özet Hüseyin Tunç Kitap Özetleri & E-Kitaplar 5 Temmuz 2013
Kayıp Şehir Dizisinin Konusu Nedir Diğer Yerli Diziler 25 Ağustos 2012
Kayıp Gül Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 9 Mart 2012
Tarkan Kayıp Sözleri Yerli şarkı sözleri 7 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş