Kayıkçı Kul Mustafa (Kayıkçı Kul Mustafa Kimdir? - Kayıkçı Kul Mustafa Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kayıkçı Kul Mustafa (Kayıkçı Kul Mustafa Kimdir? - Kayıkçı Kul Mustafa Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayıkçı Kul Mustafa

  17. yüzyıl halk şairlerimizden biri olan Kayıkçı Kul Mustafa, Cezayir'den Bağdad'a dek çeşitli beldeler dolaşmış, savaşmış, savaşlara destanlar, yenilgilere, şehitlere ağıtlar düzmüş bir Yeniçeri ozanı. Kayıkçı Kul Mustafa'nın doğum ölüm yıllarını bilemiyoruz. Yaşamı üzerine de açıklayıcı bilgilerden yoksunuz. Ölümünün, Abaza Hasan Paşa'nın ayaklanmasını dile getiren destandan, 1659'dan sonra olduğu sanılıyor. Böylece Kayıkçı Kul Mustafa'nın 17. yüzyılın ilk yarısında yaşadığı ileri sürülüyor. Kayıkçı Kul Mustafa'yla ilgili bilgilerimiz, onun şiirlerinden çıkarıldığınca şöyle özetlenebilir:
  Murat Reis'in ölümü (1609) dolayısıyla söylediği ağıt. Buradan "Kayıkçı" sanını Cezayir'de bulunduğu sırada, görevinden ötürü aldığı sanılıyor. Padişah 2. Osman'ın bir ayaklanma sonucu öldürülmesini anlatan şiiri, Şah 1. Abbas'ın Bağdad'ı ele geçirişi, 4. Murat'ın 1630'da Bağdad'ı kuşatması üzerine yazdıkları Murat Reis'in ölümünden sonra 4. Murat'a "kul" olduğu, olayların içinde yaşadığını, yaşadığı olayların da şiirini söylediğini açıklıyor. Bunların içinde en ünlüsü "Genç Osman Destanı"dır. "Genç Osman", 4. Murat'ın Bağdad'ı kuşatmasında bir birlik komutanıdır. Yapılan saldırı sırasında kaleden atılan oklarla yaralanıp, Dicle'ye düşmüş, boğularak ölmüştür.Yanlız Genç Osman eserinin asıl sahibi değildir.Gencosman Destanını ölmeden önce yeni çeri ozanlarımızdan birisi yazıyordu.Öldükten sonra son kısmını Kul Mustafa tamamlayarak eserin Kul Mustafaya ait olduğu bilindi.
  Kayıkçı Kul Mustafa'nın bu olayla ilgili olarak söylediği "Genç Osman" destanı kısa sürede bütün Anadolu'ya yayılmış, büyük ün kazanmıştır. Bugün bile "Genç Osman Destanı"nın etkisinin tümüyle silindiği söylenemez. Aslında, tarihlerin yazdıklarına göre Bağdad ancak 1638 yılında ele geçirilebilmiş, kale bedenlerine sancağı da Zor Mustafa Paşa dikmiştir ama bu olay kamuoyunda, Kayıkçı Kul Mustafa'nın dile getirdiği "Genç Osman Olayı"nın geniş etkisini silememiştir.
  Şiirlerinde kimi söylemelerde zorlamalar görülüyorsa da, döneminde halk beğenilerini zorlamayan, yalınlığı, içtenliğiyle geniş etki bırakmış, ozanları da bir ölçüde bu etki altına alabilmiştir.
  Gencosman türküsünde yapma destan kullanarak kayıkçı Yavuz Sultan Seliminde dilinden düşmemişti.Ahmet BAŞ'ın hindistandan getirdiği zenciler ve kendisi ile birlikte Kayıkçı Kul Mustafa Önem vermiştir !


  [​IMG]
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kayıkçı Kul Mustafa

  17. Yüzyılın ilk yarısında geniş bir üne kavuşur. Bağdat kuşatmasında, kaleden atılan oklarla yaralanıp Dicle'ye düşerek boğulan ve IV. Murat'ın hayranlığını kazanan Genç Osman için yazdığı destan, şiirlerinin en tanınmışıdır.
  "Genç Osman" destanı kısa sürede bütün Anadolu'ya yayılmış, büyük ün kazanmıştır. Bugün bile "Genç Osman Destanı"nın etkisinin tümüyle silindiği söylenemez. Kul Mustafa'nın yeniçeri âşıklarından oluşu, şiirlerinin özellikle askerler arasında, sınır boylarında sevilip tanınmasını kolaylaştırmıştır. Kahramanca söyleyişi, nazım kusurlarını kapatır. Şiirlerinde kimi söylemelerde zorlamalar görülüyorsa da, döneminde halk beğenilerini zorlamayan, yalınlığı, içtenliğiyle geniş etki bırakmış, ozanları da bir ölçüde bu etki altına alabilmiştir.

  Gitsin

  Yücesi dumanlı boralı dağlar
  İncitmen sunamı bel verin gitsin
  Eyyamı şitada bahar erişsin
  Eline bir deste gül verin gitsin

  Uğratman sunamı kışa borana
  Kader kısmet durulmadı çare ne
  Eşinden ayrılıp giden ceylana
  Düzelin a dağlar yol verin gitsin

  Mustafa’m der cemaline doyulmaz
  Seni görmeyince takatim gelmez
  Dostum gurbet elde yolun bulunmaz
  Bir takım kılavuz kul verin gitsin

  Nem Kaldı

  Seni terk eylesem kaşları keman
  Vefası olmayan yarda ne kaldı
  Cefalım yok mudur göğsünde iman
  Divane eyledin arda nem kaldı

  Ayrılasın bencileyin eşinden
  Bir dem sevda gitmez olsun başından
  Bu ayrılık kıldı beni işimden
  Arayıp gezerim karda nem kaldı
  Akar gözyaşlarım bir dem silinmez
  Kapında kul oldum adım bilinmez
  Ko serim sağolsun yar mı bulunmaz
  Kadrimi bilmeyen varda nem kaldı
  Kul Mustafa der ki severim candan
  Gözlerim doludur kan ile nemden
  Sevdiceğim farık olduysa benden
  Çıkayım gideyim şurda nem kaldı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayıkçı Mustafa (Kayıkçı Forum Tarih
Fış Fış Kayıkçı Ninni Çocuk Şarkıları & Videolar 27 Kasım 2011
Kayıkçı Köyü Susurluk Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010
Kayıkçılar Köyü Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 25 Mart 2010
Tatilciler, kampçılar ve kayıkçılar için "Bin Adalar" Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 25 Şubat 2009
Cennet-Tatilciler, kampçılar ve kayıkçılar için "Bin Adalar" Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 15 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş