Kayı Köyü İdil Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kayı Köyü İdil Şırnak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İdil Kayı Köyü Bilgileri - Kayı Köyü Hakkında - Kayı Köyü Tanıtımı - Hetil Köyü - Kayı Köyü Resimleri  Kayı ,Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: İDİL

  İl:ŞIRNAK

  İle Uzaklığı:0 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım:800 m


  Tarih

  adı süryanice hetel arapça hetil kürtçe hedil olarak birkaç ad olarak söylenmektedir.burada süryanilere ait harabeler bulunmaktadır. ve sayılamayacak kadar da mağara bulunmaktadır. mağaralar genelikle hayvan barınakları ve insan yerleşmesi olarak kullanmışlardır.

  Kültür

  Gelenek ve görenekleri ile yörede önemli bir yeri vardır. Ömerka aşiretinin merkezidir. Çeşitli halk oyunları ve geleneksel kutlanan günlerle bulunmaz bir yerdir. En önemli yemekleri etli kavurma,kayı tavası,çiğ köfte vb... Köyün en önemli içeceği çay ve Mardin ayranıdır.

  Coğrafya

  Şırnak iline 120 km, İdil ilçesine 20 km mardın iline 100 km uzaklıktadır.Geniş ve verimli topraklara sahip olan Kayı köyünde çeşitli doğa güzellilerine rastlamak mümkündür.Doğal güzellikleri nedeniyle sıkça ziyaretçi akının uğramaktadır.Piknik alanları,avlama alanları ve ormanlık alanlarıyla da zenginlik alanıdır.Ulaşım olarak sürekli yol çalışmaları yapılmakta ayrıca yapımına başlanan İdil-Dareçit mıdyat-nusaybın karayolu Kayı köyünden geçmektedir.Yol güzargayı oldukça geniştir.

  Aşiret

  kürt kökenli bir aşirettir.aşiretin suriyede mensupları bulunmaktadır.bu aşiret 25 köyden oluşup nüfüsü 700000 civarındadır başta büyükşehirler olmak üzere belli bir coğrafyaya yayılmışlardır.aşiret mardin şırnak d.bakır urfa gibi bölgelerin en büyük aşiretlerinden biridir...

  İklim

  Köyün iklimi,karasal ikli içinde bulunmasına rağmen ılıman iklimin etkileri görülmektedir.

  Nüfus

  Köyün nüfusu hızla artmaktadır.Kayı Köyü Muhtarlığından edinilen son bilgilere göre nüfus 700000 civarında olup 25 köyden oluşmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi öncelikle tarıma dayanmaktadır. Son yıllarda Kayıköyü Muhtarlığı tarafında gelişmiş tarım projeleri uygulamaya konmakta ve verim alınmaktadır. Ayrıca yapılması planlanan Kayköyü Barajı köyün tarımına katkı sağlayacaktır. Hayvancılık da köyün önemli geçim kaynakları arasındadır.ekonomisinin gelişeceği neden GAP projesi burada incelemeler yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Halil ASLAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:553 3142
  Cep Telefonu: 05369856815

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim bulunmaktadır.Sekiz yıllık eğitim vermek amacıyla yeni okul açma çalışmaları sürmektedir. Köyün içme suyu şebekesi bulunup kanalizasyon yaptırmak için başvuruda bulunulmuştur. PTT acentesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayı Köyü İdil Forum Tarih
Kayı Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kayı Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Kayıören Köyü Hakkında Bilgi Sarayönü Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kayıhüyük Köyü Hakkında Bilgi Meram Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kayı Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş