Kayı Boyu (Kayılar) Kimlerdir ? Kayıların Tarihi - Kayılar Hakkında

'Tarihi Bilgiler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kayı Boyu (Kayılar) Kimlerdir ? Kayıların Tarihi - Kayılar Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayı Boyu (Kayılar)

  Oğuzların Bozok kolundan, Osmanlıların da mensup olduğu bir boy.

  Kayı kelimesi; “muhkem, kuvvet ve kudret sahibi” demektir. Kayı boyunun damgası, iki ok ve bir yaydan ibaretti. Oğuz Han oğlu Gün Han oğlu Kayı’nın, bu boyun ceddi olduğu söylenir. Yirmi sene hükümdarlık yapan Kayı’nın nesli, uzun yıllar bu makamda kalmıştır. Bu sebeple Kayı boyu, Oğuz boyları arasında ilk sırada gösterilmektedir. Dede Korkut da eserinde, gelecekte hanlığın geri Kayı'ya döneceğini bildirerek, Osmanlılar'ı haber vermiştir.

  Kayılar, Selçuklular'la birlikte, fetih esnasında ve daha sonraları Anadolu’ya gelip, değişik bölgelerde yerleştiler. Osmanlı Devletinin kuruluşunda, esas nüveyi teşkil ettiler. Osmanlılar zamanında, Rumeli’nin fetih ve iskânına katıldılar.

  Sultan İkinci Murad, soyunun bu boya mensubiyetini göstermek için, sikkelerine, Kayı boyuna ait iki ok ve bir yaydan müteşekkil damgayı koydurmuştur. Sonraki padişahların bastırdıkları sikkelerde görülmeyen Kayı damgasının, Kanunî’ye kadar çeşitli eşya ve silâhlar üzerine konulmasına devam edilmiştir.

  Kayı boyuna mensup Karakeçili göçebe oymağı, eski zamanlardan beri her yıl, Söğüt’teki Ertuğrul Gâzi Türbesini ziyaret etmekte ve bununla ilgili şenlikler yapmaktaydı. Sultan İkinci Abdülhamid Han, bu ziyaret ve şenliklere resmî bir hüviyet kazandırdı. Kendi oymağı saydığı Karakeçili gençlerinden, Ertuğrul Alayını teşkil ettirdi. Bu oymak mensuplarını, ziyarete gelen Alman imparatoruna, “akrabalarım” diyerek takdim etti.

  “Ertuğrul’un ocağında uyandım,
  Şehidlerin kanlarıyla boyandım.”

  beytiyle başlayan bir marş bestelenip, yıllarca dillerde söylenip, gönüllerde yaşatıldı.

  Bugün, Kayı boyu mensupları, genellikle; Eskişehir, Mihalıççık, Orhaneli, Isparta, Burdur, Fethiye, Muğla, Aydın ve Ödemiş civarındaki köylerde yerleşmişlerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kayı Boyu (Kayılar) Forum Tarih
Kayı Boyu Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ocak 2014
Kayı Boyunun Anadoluya Gelişi ve Yerleşmesi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ocak 2014
Kayı boyu hakkında bilgi Tarihi Bilgiler 19 Ocak 2011
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünden ne anlıyoruz? Sorular ve Cevaplar 16 Mart 2016
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ne demek kısaca Güzel Sözler-Mesajlar 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş