Kawa - Sandrine Alexie

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda DeMSaL tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kawa - Sandrine Alexie konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kawa - Sandrine Alexie kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi
  Kawa

  Sandrine Alexie
  · Avesta Yayınları
  · Basım Tarihi : 03 - 2010
  · ISBN : 978-9944-382-69-4
  · Sayfa Sayısı : 232
  · Çevirmen : Ferhat Öztürk
  · Etiket Fiyatı : 15.00 TL


  Kitap hakkında

  Demirci Kawa ile zalim kral Dehak efsanesi Kürt halkının kurucu efsanesidir. Bu efsane dünyanın en eski bayramı olan ve bütün Kürtler tarafından kutlanan Newroz ile ilintilidir.

  Omuzlarından iki yılan çıkan kral Dehak, her sabah canavarlarını insan beyniyle beslemek için iki genç insanı kurban ediyordu. Efsane, hekim kılığına girmiş üç cesur adamın, iki kurbandan birini, koyun beyniyle değiştirerek kurtardığını anlatır. Kurtulanlar dağlara kaçar ve o binlerce kaçaktan Kürt halkı meydana gelir. Dehak'ın saltanatının son yıllarında, on altı oğlu kurban edilen Kawa adında bir demirci, geriye kalan son oğlu kurban edilmek üzere kaçırıldığında isyan eder…

  Bu efsanede, yazar “Buz kesmiş sözcükler ülkesi” adını verdiği bölümlerde, Kürdistan'ın yakın tarihine göndermede bulunur. Kürt dilinin yasaklandığı, inkar edildiği, insanların ağızlarında donup kaldığı ülkeyi anlatır. Demirci Kawa ile zalim kralın öyküsü asırlardır, dünyanın, şehirlerin ve iktidarın uzağındaki Kürtlerin tarihinde varlığını sürdürmektedir.

  Sandrine Alexie Sandrine Alexie cole du Louvre'da (Louvre Okulu) İslam sanatı ve l'Institut National des Langues et Civilisations Orientales'de (Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Ulusal Enstitüsü) Kürt dili ve medeniyeti eğitimi aldı. Kürdistan'da araştırmalarını sürdüren yazar Observatoire Franco-Kurde'nin kurucularından biridir. Ehmedê Xani'nin kaleme aldığı, klasik Kürt edebiyatının büyük eseri Mem û Zin'i Akif Hasan ile birlikte Fransızcaya çevirdi.

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kawa Sandrine Alexie Forum Tarih
Hozan Kawa Feryad Albümü 2010 Albüm Tanıtımları 24 Eylül 2010
2011 Model Kawasaki ZX-10R WSB Racer Özellikleri ve Resimleri Motosiklet Dünyası 8 Eylül 2010
2011 Model Kawasaki Motosiklet Dünyası 9 Ağustos 2010
Demirci Kawa Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 11 Mart 2010
Reo Speedwagon - Breakaway Yabancı şarkı sözleri 6 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş