Kavurmaçukuru Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kavurmaçukuru Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri - Kavurmaçukuru Köyü Aşkale - Kavurmaçukuru KöyüHakkında Bilgiler - Kavurmaçukuru Köyü Resimleri

  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 532 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25520
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Aşkale

  Kavurmaçukuru, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Kavurmaçukuru ismi, Doğu Anadolu bölgesinde oldukça eski tarihlerde birkaç köye ait olan ortak yaylalara verilen bir isimdir. Bu köylerde büyük ve küçük baş hayvanları olan insanlar ilkbaharda hayvanlarını bu yaylalara gödererek yaz boyunca mera olarak kullanıyorlardı. Daha sonra Sonbahar aylarında belirlenmiş günlerde yaylaya ortak olan ve hayvanı bulunan (genelde kendi köyünün zengin ve ileri gelen adamları) insanlar buraya gelerek kış ayları için kavurmalık olarak ayrılmış hayvanları kesip kışlık kavurmalarını yapıyordu. Bu toplantılar aynı zamanda bir şölen ve ziyafet havasında geçmektedir. Bu günkü Kavurmaçukuru sınırlarında bulunan mevki isimlerinin de buradan geldiği düşümülmektedir. Halen kullanılan ve neredeen geldiği bilinmeyen Ömer Ağa, Karaca Komu, Hefsenin Komu gibi mevkiler bunun en güzel örnekleridir. Kavurmaçukuru Köyü'nde bugün yaşayan ahali, 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi sırasında Kars Rus İşgali altına düşünce bulundukları köylerden göç ederek o zaman harabe halinde olan Kvurmaçukuru Köyüne yerleşmişlerdir. Gelen Muhacirler özellikle Kars'a bağlı Arpaçay İlçesinin Okçuoğlu, Meydancık gibi köylerinden gelmişlerdir. Daha önceki köy halkının neden bu bölgeyi terkettiği bilinmemekle birlikte bu insanların yine bugün Aşkale'ye bağlı Alaca Köyüne yerleştikleri ve 1934 Soyadı kanununda Kavurmacı soyadını aldıkları bilinmektedir. Dolayısıyla Kavurmaçukuru ismi Kars muhaciri olan bugünkü halkın değil önceki yerleşiklerin vermiş olduğu bir isimdir. Bugün Köyde yaşayan sakinlerin daha önceki duyumlar, kültür, konuşma ve diğer birçok benzerlik nedeniyle Ahıska Türklerinden olduğu sonucu çıkmaktadır. Köyde 1950 li yıllarda ilk öğretmen tayin edilerek okul açılmış 1956 yılında halen kullanılan iki dersik okul yaptılmıştır. Kurulduğundan beri köy tüzel kişiliğine(muhtarlık)oluşturulmuştur.Köy 1960 yıllarında 90 hane olup bu halen göç vererek 80 hane civarındadır.Kavurma çukuru köyünün ilk imamı karsın karahanoğlu köyünden tefik karahan ve oğulları sait ve hamit karahandır.Bunlar köyde günümüz imamlarını ve hafızlarını yetiştirmiştir.
  Kültür

  Köyün ana dili Türkçe olup Erzurum ağzı konuşulmaktadır. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyün kendine özgü gelenekleri ve seyirlik oyunları vardır.Bu oyunlar Değirmenci ,Vız dibi-diz dibi,kim versin , Harun Sezer'in oynadığı Tren oyunu,Durbaba Sezer ve Canip İşik'in oynadıkları Dız oyunları ile Rahmetli Cemaletin Şahbazın Oynadığı Gülember oyunu Aydın Efe'nin Oynadığı Doktorculuk Belleklerde yer eden sima ve oyunlardır .Köyde Koro halinde söylenerek oynanan Halay ve ağızla müziklenerek Erzurum erkek bar oyunu oynanmaktatadır.
  Coğrafya

  erzuruma 45aşkaleye 37 km uzaklıktadır.çok temiz bir havası ve suyu ile yakın bir gökyüzü berrak yıldızları vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 532
  2000 452
  1997 434
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Diğer doguda olan köyler gibi İnşaat işçiliği
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  (2009) = Sefa EFE
  2004 - Sefa EFE
  1999 - Lütfi ÖZKAN
  1994 - Lütfi Özkan
  1989 - Tacetin İnci
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. 2007 yılından beri kullanılmamaktadır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.GSM Kapsamı alanı içinde değildir.Köyde sağlık evi mevcuttur ve açıktır. (Şubat 2007)yeni bir hemsire ataması yapıldı.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kavurmaçukuru Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş