Kaval Nedir - Kaval Hakkında Bilgiler

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kaval Nedir - Kaval Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaval Nedir
  kaval yapımı
  Kaval nasıl yapılır

  İnsanoğlunun üflemeli ilk çalgılarındandır. Çeşitli kaynaklarda ''ağız sazları'' arasında anılan çalgı. Orta Asya Türk uygarlıklarından itibaren bilinir. Ülkemizde yüzyıllardır, ''çoban sazı'' ya da ''düdük'' olarak tanınan kaval, Büyük Göç'le yayıldığı toplumlarda ise, farklı ad ve biçimlerde çalına gelmiştir.

  Kaval, içi boş şey anlamına gelen, ''kav''dan türemiştir. Çalgıya yüzyıllar önce yakıştırılan bu ad, genelde tüm nefeslilere (yapısal biçimine) özgü ortak bir kavramı içerir.

  Kaval sözcüğü, Orta Asya Balasağun Türk kültüründe de kullanılmıştır. Ancak değişikliğin daha çok dil ve lehçelerden kaynaklandığı da bir gerçektir. Örneğin: Kırım lehçesinde ''Khoval'' (Çoban düdüğü), Çağatay lehçesinde, ''Khaval'' (Mağara, in ya da büyük çuval), Azerilerde ''kabak-kaval'' (büyük tef), Arapça'da ise, ''Geveze (konuşkan kişi) karşılığındadır. Bunların dışında dilimizde insan bacağındaki uzun, içi ilik dolu baldır kemiğine de şekil itibariyle ''kaval'' denilmektedir.

  Kavalın yapımı

  1. Kavalın delikleri önce 5 mm. matkap ile delinip, daha sonra deliklerin sesleri kontrol edilerek büyütülmektedir.
  2. Delik büyüdükçe ses tizleşir.
  3. Delik küçüldükçe ses pesleşir.
  4. LA, (Si b) ve si tondaki kavallar 16 mm. çapında olup istendiği
  taktirde ağız kısmı genişletilebilir.
  5. Denge delikleri ile bütün delikler kapalı 7. delik açık olduğunda 1 tam ses elde edilir. Diğerleri sıra ile kaldırıldığında yarımşar ses elde edilir. İşte denge delikleri, 1 tam sesi sağlam elde etmekte ihtiyaç duyulduğunda kullanılır.
  6. Delik açık olduğunda bu sesi LA kabul edersek, eğer deliği kapattığımızda ses pest kalıyorsa kavalın en sonunda 5 mm.lik delik açılır. Yine pest kalıyorsa delik büyütülür. Yine olmuyorsa, ikinci bir delik delinir. İşte bu deliklere denge deliği denir.

  Delikleri yukarıdaki gibi numaralandırdığımızda; hepsi kapalı olduğunda SOL, 7. delik açık olduğunda LA, 6. delik açık olduğunda (Sİ b), 5. delik açık Sİ, 4. delik açık DO, 3. delik açık DO #, 2. delik açık RE, 1. delik açık (Mİ b) olur. 8.delik açık olduğunda FA # sesi elde edilir. Parmakların hepsini kapatıp üfleme pozisyonunu değiştirirsek Re sesi bulunur. 2. delik açık ve aynı şiddetle üflenirse yukarıda yazdığımız seslerin paralel beşlileri bulunur. Bugün kaval, içli sesi ile canlanmakta olan yeni çok seslilikte gerekliliğini korumakta ve önemi günden güne artmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaval Nedir Kaval Forum Tarih
Kaval Nedir, Kavalın Özellikleri Nelerdir Müzik Türleri ve Enstrümanları 15 Aralık 2011
Altı Kaval Üstü Şeşhane (Şişhane) Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 28 Ekim 2011
Dilsiz Kaval Nedir Müzik Türleri ve Enstrümanları 9 Haziran 2011
Dilsiz Kaval nedir? nasıl çalınır,dersleri Müzik Türleri ve Enstrümanları 23 Kasım 2009
Kavalalı İbrahim Paşa Kimdir - Kavalalı İbrahim Paşa'nın Hayatı Eserleri Biyografi & Otobiyografi 26 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş