Kavakyeri Köyü Köprübaşı Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kavakyeri Köyü Köprübaşı Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kavakyeri Köyü Köprübaşı Bilgileri -Kavakyeri Köyü Hakkında - Kavakyeri Köyü Tanıtımı - Kavakyeri Köyü Resimleri  İlçe: KÖPRÜBAŞI - İl: MANİSA

  Köy Muhtarı: İBRAHİM ARSLAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (236) 573 55 02

  Cep Telefonu:

  0 (535) 451 46 93


  Manisa
  Bilgiler
  Nüfus 395 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 45930
  Alan Kodu 0482
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Manisa
  İlçe Köprübaşı
  Web Sitesi

  Kavakyeri, Manisa ilinin Köprübaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı,eskiden köyün deresinin kenarında bulunan kavak ağaçlarından gelmektedir.40 yıl kadar önce köy güllük gülistanlık denecek kadar güzel olduğu halde tütün ekimi için ağaçların kesilmesi sonucu bu görünümünü yitirmiştir.Köylülerin eskide kalan köyün bu görünümüne yeniden kavuşması için yaptıkları çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hala yaşatılmaya çalışılmaktadır. Köyde, bölgenin en güzel taşfırın ekmeği köyün marifetli kadınlarınca tabii haliyle üretilmeye devam edilmektedir. Geleneksel keşkek düğünlerin özel yemeğidir. Keşkek özel olarak hazırlanmış "dibek taşında" düğünlerde köy delikanlılarınca davul-zurna eşliğinde dövüldükten sonra, etli olarak pişirilir. Köyde düğünlerde gelenekler yaşatılmaktadır. Köyün "Seymen" diye adlandırılan kılıçların birbirine vurulması ile oynanan yöresel oyunu, düğünlerde oynanmaya devam edilmektedir. Köyün düğünlerinde "gece hengi" diye hazırlanan ve köy meydanında yakılan ateş etrafında oynanan oyunlar bildiğimiz tiyatronun köyde yüzyıllardır yaşatılan şeklidir. Belli başlı "gece hengi oyunları "deve", "yoğurt" gibi isimler alır. Köy düğünlerinde gelinler başlarına bir çok renkten oluşan yazmalarla hazırlanmış yüzlerininin görünmesini engelleyen "kepez" diye adlandırılan başlıklar takar. Baba evinden düğün alayınca alınıp at sırtında oğlan evine götürülür.Atın üstünde oğlan evine götürülürken mezarlığın önünden geçirilir.Perşembeden başlayan düğün bu seromoniyle Pazargünü sona erer.


  Coğrafya

  Manisa iline 120 km, Köprübaşı ilçesine 12 km uzaklıktadır.Köy bulunduğu mevki itibariyle bu bölgenin en hoş ve yaşanılası yeridir.Köyde tütüncülük en önemli geçim kaynağıdır.Yer yer çilek ekim alanlarına da rastlarsınız.Köyün kahvehanesi köyün alana bakan yerine yapılmıştır.Bu muazzam görüntünün eşliğinde çay yudumlamak tadına doyulmaz bir keyiftir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2010=10000
  2000 395
  1997 377

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün en önemli tarımsal üretimi olan tütüne gelen kotalar ve hükümetlerin uyguladıkları tarım politikası sonucu köyün üretim-gelir orantısı bozulmuştur.Köy genç nüfusunu göçlerle kaybetmiş, kalan nüfusun önemli bir bölümü de Antalya Bölgesi'nde seralarda mevsimlik işci statüsünde çalışarak geçimini sağlamaktadır.2006-2007 yılından itibaren yeni ürün olarak çilek yetiştirilmektedir. Ayrıca zeytinin teşvik edilmesiyle son yıllarda zeytindikim alanları artmaktadır.

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasından ötürü taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi var olup personeli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün yeni camisi faaliyete geçmiş durumdadır.Caminin çeşmelerinden güneş enerjisi olduğu için kışın sıcak su akmaktadır.Bir hayırseverin yaptığı bu hayır sayesinde camiye abdest almadan gelen köyün yaşlıları soğuk havada üşümeden abdest alabilmektedir.2005 yılında köyün ara sokaklarına süsleme taşyerleştirmesi yapılmıştır.Bu sayede köylüler toz topraktan kurtulmuştur.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kavakyeri Köyü Köprübaşı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş