Kavaktepe Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kavaktepe Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kavaktepe Köyü Merkez - Kavaktepe KöyüHakkında - Kavaktepe Köyü Tanıtımı -Kavaktepe Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı:Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

  Bilgiler
  Nüfus 354 (2000)
  Rakım 968 metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23000
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Tarihi

  Köyün eski adları sırasıyla Huhsufla ve Aşağıhoğ dır. Ancak Kavaktepe adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında herhangi bir bilgi yoktur.sadece kavaktepe köyünün tarihinin türkmen çubukoğullarıyla başlar.köy türkmen çubukoğullarının devamı köylerdendir.türk ve türkçe konuşan bir köydür...Köyümüzün kuruluşu 600 yıllıktır.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Çubukoğullarıdırlar.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan olmuşlardır..
  Kültür

  Kavaktepe Köy'ü, Elazığ merkezine yakın, örf adetlerini halen daha uygulamakta olan bir yerleşim merkezidir. Köyde folklorik değerler çok önemli yer tutmaktadır. Halkbiliminin alt dallarından olan halk oyunları, halk müziği, yöresel yemekler gibi unsurlar halen daha önemle korunmaktadır. Kavaktepe köyü bulunduğu civarda halkoyunları ve müzik anlamında çok ön safhalardadır. Köyde yapılan düğünler ve geceler civar köylerinde katılımıyla bayram havasında kutlanır. Köyün en önemli özelliği mahalli müziği ve halk oyunlarını (orta oyunları) iyi icra etmeleridir. Köyde yetişmiş ve Elazığ'a mal olmuş önemli kişilerden birisi Abbas Bakır'dır. Abbas Bakır, Elazığ yöre müziğine çok önemli katkılarda bulunmuştur.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 354

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Turgut Erbay
  2004 - Turgut Erbay
  1999 - AHMET YIĞMATEPE:
  1995 - RATİP AKGÖL
  1984 -SEYDİ ÇOŞKUN

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kavaktepe Köyü Merkez Forum Tarih
Kavaktepe Köyü Hakkında Bilgi Hassa Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kavaktepe Köyü Elbistan Kahramanmaraş Ege Bölgesi 10 Nisan 2010
Kavaktepe Köyü Mazgirt Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş