Kavaktepe Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Ege Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kavaktepe Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kavaktepe Köyü Elbistan - Kavaktepe Köyü resimleri - Kavaktepe Köyü hakkında - Kavaktepe Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Ahmet ŞAHİN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 344 4271016

  Cep Telefonu: (536)2269003

  Kavaktepe, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Kavaktepe (Genolar) Karahasanlı olup, Karahasanuşağı köyünden ayrılmıştır. Köy halkı Türkçe ve Kürtçe konuşmaktadır. Sünnidirler.

  Zamanın valisi Genolar köyünün bulunduğu yerde baraj yapılması için keşfe gelir ve "Barajı, şuradaki kavaklı tepede yaptıralım." der. Böylece köyün adı Kavaktepe olur.
  "KARAHASANLILAR" tarafından BABAEREN de Perşembe, 27 Kasım 2008 11:211200lü yıllarda Anadoludaki başı bozukluklar sırasında URFA -SiVEREK yörelerinde yasayan KARAKEÇİLİ asiretinin küçük bir obası MOĞOL askerleri tarafından abluka altına alınır. Askerler aşiret ile bir meselelerinin olmadığını sadece gecelemek istediklerini açıklarlar. Bu istek zaten güçsüz olan bu obayı rahatlatır. Ancak olayın boyutu gece degişir. Gecelemek için geldikleri bu obanın güçsüzlüğünden yararlanmak isteyen Moğol askerleri oba beyinden kendilerine kadın verilmesini isterler. Bu durum karşısında aşiret üyeleri ne yapacaklarını düşünüp karar verirler. Gece askerlere bol oranda içki içirilir. Kadın kılığında yürekli delikanlılar seçilir ve çadıra gönderilir. Biraz sonra bu küçük MOĞOL müfrezesinden geriye et yığınları kalmıstır. Ancak bu durumda orada daha fazla kalamayacaklarını anlayan bu küçük oba adaleti ve insanlarını koruması ile ünlü DULKADİROĞLU BEYLİĞİNE sığınmaya karar verirler ve göç ederler. Gece çadırlarını söküp düşerler yollara. İlk durakları Dulkadiroğulları beyliğinin başkenti olan BESNidir. BESNİ o zamanlar büyük bir şehir ve de DULKADiROĞLU BEYLİĞİNİN başkentidir. Dulkadir beyi yeni gelenleri ağırlar ve kendilerini güvende hissetmeleri için KARAHASANı özel hizmetine alır. Ancak işler düşünüldüğü gibi yürümez. Moğol baskıları DULKADİOĞLU BEYLİĞİ içinde dayanılmaz bir hal almaya başlayınca DULKADİROĞLU BEYLİĞİ ELBİSTANa yerleşmeye karar verir. ELBİSTAN artık DULKADİROĞLU BEYLİĞİnin başkenti olur . Beraberindekilerle buraya yerlesen DULKADİROĞULLARI daha önce de kendilerine ait olan bu bölgede bazı yeni düzenlemeler yaparlar. Bu arada KARAHASANı şu anda yerlesik bulunduğumuz bölgeye uç beyi olarak gönderirler. KARAHASANın görevi bu bölgeye gelip giden göçerlerin icarını toplamak ve yerleşik durumdakilerden gerekli olan verginin tahsili v.s. işleri DULKADİROĞLU beyi adına yapmaktı.

  KARAHASAN bu bölgenin yapısını ve gelirini gördükten sonra fikrini değiştirir. Kendi adına hareket etmeye baslar. Ancak bu durumda DULKADİR beyini de göz ardı etmez. Vergi ve icar gelirlerini alamayan DULKADİR beyi haber salar ve derhal göndermesini ister. Ancak KARAHASAN gelen habercilerle bol oranda hediye gönderip şu ricada bulunur. Bey bize evladım der idi ve bizde onu öz peder bilirdik eğer bunlar doğru ise müsaade etsin ben ve obam bundan sonra burada yaşıyalım emirleri başımız üzere der. Bu güzel sözlere bir cevap bulamayan bey kabul eder . Artık Elbistandan başlayarak Malatya- Sivas -Adıyaman üçgeni üzerindeki SÖĞÜTLÜ ÇAYI ve çevresi KARAHASANın toprağı olmuş olur. KARAHASANın ilk yerleştiği yer şu anda Kistik köy sınırları içinde olup kendisine ve obasına ait olduğu tahmin edilen yaklaşık 50 veya 60 mezar bulunmaktadır .

  1515 yılında YAVUZ SULTAN SELİM Çaldıran savaşına giderken Şah İsmail taraftarı olduğuna inandığı DULKADİROĞLU BEYLİĞİNİ cezalandırmak için Elbistan üzerine yürümüş ve Elbistan ovasında yaklaşık 40.000 kelle kesmiştir. DULKADİROĞLU BEYLİĞİnin aile efradının bir kısmı atlarının nallarını ters çakıp kaçmayı başarmıştır. Şu anda KIRŞEHIR dolaylarında yaşamaktadırlar . KARAHASANlılar bu durumda kendi adamlarını kendi bayrağı altında toplayıp direk YAVUZun huzuruna çıkarlar. Kendilerinin Şİİ ve ALEVİ olmadıklarını ve OSMANLIYA bağlı oduklarını beyan edip aile efradı ve adamları ile emrinde olduklarını söylerler . YAVUZ bu biatı kabul eder. Topraklarında güvenliği sağlamalarını, Şiiliğe meydan vermemelerini emreder. İste bu dönem gerçekte alevi olan KARAHASAN ile diger aşiretleri karşı karşıya getiren dönemin başlangıcıdır.

  Karahasan Osmanlı Devletinin desteğini arkasına alınca artık yeteri güç sahibi olmuş ve bölgede bulunan diğer insanlar üzerinde baskı kurmaya baslamıştır. İlk önce bölgeyi devamlı olarak kullanan yarı göçebe durumdaki SADAKAları (HIRİSTIYAN dinine mensupturlar) bu bölgeden atar. Ancak çevre aşiretlerle aralarının iyi olmaması KARAHASANlıları güvenlik açısından yerlerini değiştirmeye zorlar. Sırası ile önce şu anda LALLOLAR olarak adlandırdığımız bölgeye yerleşirler. Daha sonra KARAHASANUŞAĞI köyüne yerleşirler. Karahasanuşağı köyünün şu anki yerinde sırası ile HİTİT ROMA BİZANS SADAKA ve ERMENİLER yaşamıştır. .Köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 1500 lerin sonuna doğru (1600 lere doğru) yerleşik hayata geçildiğine dair tarihi belgeler bulunmaktadır. Ancak daha öncesinde bu bölgede yerleşik olarak KARAHASANlıların izine rastlanmamaktadır. KAYNAKLAR: 1- DULKADİROĞLU BEYLİĞİ tarihi. 2- İbrahim RİJVANOĞLU (Doğu anadolu ve aşiretler adlı eseri) 3- Mehmet Emin ZEKİ (Irak eski Dışişleri Bakanı) . 4- Maraş Tahriri Defteri (1563 tarihinde Karahasanlıların yerleşik olmadığı. ) 5- Köyümüzün en yaşlı insanı 127 yaşında vefat eden Rahmetli MOMO DOĞAN ın ile 1972 de yapılan röportaj. 6- Şu anda Karahasanın mezarından alınan yazılar üzerinde bir çalışma yapılmaktadır. Sonuçlar alınınca yayınlanacaktır

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 186 km, Elbistan ilçesine 26 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 286
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Ahmet Şahin
  1999
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kavaktepe Köyü Elbistan Forum Tarih
Kavaktepe Köyü Hakkında Bilgi Hassa Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kavaktepe Köyü Mazgirt Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Kavaktepe Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş