Kavaklı Köyü Karahallı Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kavaklı Köyü Karahallı Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kavaklı Köyü Karahallı - Kavaklı Köyü Bilgileri - Kavaklı Köyü Karahallı Hakkinda - Kavaklı Köyü Resimleri
  Kavaklı, Uşak ilinin Karahallı ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: KARAHALLI - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Adnan Menderes Karahan

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 35 km

  İlçeye Uzaklığı: 7 km

  Rakım: 870 m

  Tarihi
  Kavaklı köyü Türkmen Yörükanı taifesindendir. Köy adı Saru Kavak isimli kişiden gelmektedir. Önceleri Sarukavak olan köy adı zaman içinde Kavaklı olarak değişmiştir. Köye ait en eski bilgi 1520 yılına aittir. Bu tarihte köy Uşak kazası Hayrebat nahiyesine bağlı bir mezraadır. 1570 yılında yapılan bir sayımda ise köyde İsabali,İnebeğ ve Ahmet adında üç kişi yaşamakta ve çiftçilik,hayvancılık yapmaktadır. 1898 yılında yapılan bir sayımda köy 36 hane olup 180 nüfusa sahiptir. Köy camisi 1874 yılında inşa edilmiş olup tarihsel değerini aynı şekilde muhafaza etmektedir. Akdere boğazı mevkisinde çok eski yıllardan kalma yörük mezarı olarak adlandırılan bir yer bulunmaktadır.

  Resmi kayıtlara göre köyden iki şehit bulunmaktadır. Ömeroğlu Mustafa Galiçya cephesi –Meydan harbinde1916 yılında, Hacı Hüseyin oğlu Yakup ise Çanakkale-Asmalıdere’de 1915 yılında şehit düşmüştür.
  Kültür
  Köy kenarında bulunan Bayram Azadı adındaki ağaç çok eski yıllardan beri düğünlerde gençler tarafından ziyaret ediler,helva yenilir ve davul çalınır. Eski köy düğünleri bayrak,çeyiz,gelin ve duvak olma üzere dört gün sürermiş. Eski yıllarda Kara Amatların Ayşe adında bir kadın mani yazıp söylermiş. Ayrıca bilinen eski şehitler arasında Kara Amatların Yusuf ve Amatların Yusuf adlı iki kişiden söz edilmektedir. Eski yıllarda şehit sayısı daha fazla bilinmekte iken bu sayı zaman içinde unutulmuştur. Köyde Yunan işgali sırasında birlik bulundurmamış,Alfaklar köyünden kontrol için gelip gitmişlerdir. O dönemin zenginlerinden para-erzak ve hayvanları zorla alınmıştır.

  Coğrafya
  Kavaklı köyü Uşak ili Karahallı ilçesine bağlı bir yerleşim birimidir. İlçe merkezine uzaklığı 10 klm, il merkezine uzaklığı ise kısa yoldan 35 klm dir. Doğusunda Paşalar köyü, Batısında Kırkyaren ve Hasköy, Güneyinde Bekiköy Kuzeyinde ise Banaz çayı bulunmaktadır. Köy düz bir arazi üzerine kurulu olup doğusunda bulunan Paşalar dağı,güneyinde bulunan Ardıç dağı ile çevrilidir. Köyün ilçe merkezi ile bağlantısını sağlayan yol asfalt olup yaz kış açıktır.

  İklim
  Kışları soğuk ve yağışlı. Yazları kurak ve sıcaktır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 97
  2007
  2000 141
  1997 144

  EKONOMİ
  TARIM: Köy sınırları içinde 800 dekar tarla,350 dekar bağ bulunmaktadır. Tarım için 10 adet traktör mevcuttur. Tütün,arpa,buğday,haşhaş,nohut en fazla ekilen ürünlerdir. Mahsül tüccara satılmaktadır. Köyde ayrıca kendi ihtiyaçları ve şaraplık için üzüm yetiştirilmektedir. Boz yaprak,çekirdeksiz ve iri üzüm çeşidi bulunmaktadır. Nüfus oranına göre en fazla bağcılık yapılan köy olduğu söylenmektedir. Köye ait olan dere bölgesinde üzüm bağları ve 20 adet yazlık ev bulunmaktadır.

  HAYVANCILIK: 3 sürü keçi, 2 sürü koyun beslenmektedir. Küçükbaş hayvanlar satılmak üzere yetiştirilmektedir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Muhtar: Adnan Menderes Karahan

  Azalar: Ali Girgin, Yakup Aksoy, Altan Kamalı,Hüseyin Daşçı

  Köyün tanınmış ve kalabalık aileleri: Daşçılar,Arpacılar,Çoban İzzetler,Kadılar

  Köyün yaşlıları: Bayram Arpacı, Kamil Telef ve Ummuhan Aydın isimli kişilerdir.

  Muhacir Ahmet ailesi olarak tanınan aile Türk-Yunan mübadelesinde köye yerleşmiş daha sonraki yıllarda ise Uşak’a göç etmiştir. Köyde bir cami, köy konağı bulunmaktadır. Bakkal veya kahve gibi işletme yoktur. Dizdarlar mevkisinde yabancı ortaklı bir şirket tarafından mermer ocağı işletilmektedir.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu, sağlık ocağı ve Ptt yoktur. İçme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.

  SU VE ELEKTİRİK DURUMU: İçme suyu santral deresinden temin edilmektedir. İçme suyu köyün imkanları ile sağlanmaktadır. İçme suyu yeterli ve içimi normaldir. Eski yıllarda köyün içme suyu Kırkyaren çeşmesinden veya Paşalar avganlarından taşıma ile temin edilirmiş. Köyün elektriği ulusal sistemden sağlanmakta olup sorunsuzdur.

  EĞİTİM: Köy halkının %95 i okur yazardır.15 öğrenci taşımalı eğitimle Kırkyaren köyüne gitmektedir. Yüksek tahsilde 10 öğrenci bulunmaktadır.

  SAĞLIK: Köyde sağlık ocağı ve sağlık personeli yoktur. Sağlık hizmetleri için Kırkyaren köyü ve Karahallı’ya gidilmektedir. Ayrıca ayda iki defa gezici sağlık ekibi gelmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kavaklı Köyü Karahallı Forum Tarih
Kavaklı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 18 Temmuz 2012
Kavaklı Köyü Hakkında Bilgi Özvatan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kavaklıdere Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kavaklı Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kavaklı Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş