Kavaklı Köyü Demirözü Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kavaklı Köyü Demirözü Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayburt İli Köyleri - Kavaklı Köyü Demirözü- Kavaklı Köyü Hakkında - Kavaklı Köyü Tanıtımı - Kavaklı Köyü Resimleri  Bayburt

  Bilgiler
  Nüfus 308 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 69550
  Alan Kodu 0458
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Bayburt
  İlçe Demirözü

  Kavaklı, Bayburt ilinin Demirözü ilçesine bağlı bir köydür.
  Kültür

  Köy halkının tamamını Osmanlı-Rus (1877-78) savaşı sırasında Ardahandan gelen Ahıska Türkleri oluşturur. Kendilerine Muhacir derler.Tipik kafkas halkı görünümündedir.Sünni-hanefi inanca mensupturlar.Komşuluk ve yardımlaşma ileri derecede olup komşusu açken tok yatmaz fikrini benımsemişlerdir.Köyde çok canlı bir sosyal hayat olmayıp,yaz aylarında köy dışında yaşayan halkın köye gelmesi ile canlılık başlar.Düğünleri çok canlı geçer.Folklorik yapısında daha çok Erzurum ezgileri önce çıkar.Kullandıkları dil itibariyle Bayburt lehçesinden farklı daha çok ahıska-kafkas lehçesi hakimdir.Mutfağı hayvansal ürünler,doğal ve yabani meyveler ile tahıl üzerine kuruludur.Köyün eski ismi Poyik'tir. Önceki sakinleri Ermenilerdir.Ev temelleri kazılırken ve Kanalizasyon yapılırken ortaya çıkan kemikler köyün eski bir mezarlık alanı olduğu görüşlerini güçlendirmektedir.Köy ve köy dışında yaşayan Başlıca Sülaleler 1-ŞAMİLGİL (Baranlar,Güneşler,Beyazıtlar,Tahtakıranlar,Kanarl ar) 2-KOÇUGİLER(Ateşler, Birgeler)3-ÇAKIRGİL(Kaniler)4-DEDEGİL (Şimşekler)5-Altınlar 6-Aldemirler 7-Akdumanlar 8-Akbulutlar 9-Kurtlar 10-Baltalar 11-Başkurtlar(İskender Başkurt)

  Coğrafya

  Bayburt iline 54 km, Demirözü ilçesine 26 km uzaklıktadır.Köyde tarım,hububat ve yem bitkileri üzerine kuruludur.Hayvancılık son yıllarda gelişme göstermekte olup besi alanında gelişme göstermektedir.Eskiye nazaran küçük baş hayvan sayısında azalma söz konusu olup daha çok büyük baş hayvan ve besi hayvancılığı yapılmaktadır.Güvercin merakı fazladır.Ahırlarında güvercin olmayan ev hemen hemen yok gibidir.Son dönemde pek çok faydası kanıtlanmış olan yabani sebzeler köyün meralarında ve çayırlık alanlarda fazlası ile mevcuttur.Kuzu kulağı,yemlik,tel pancarı,evelik,çaşır,kahmut,dadirek,papatya,ısırga n,madımak gibi birçok naturel yabani sebze yaz aylarında mevcuttur.Bu gün bu ürünler bu gün akdeniz bölgesinde seralarada yetiştirilip avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir.Ayrıca bahar ve sonbahar ayında oldukça lezzetli original kültür mantarı doğal olarak meralarda yetişmektedir.Ayrıca yabani meyve familyasıda oldukça gelişmiştir.Kuşburnu,Ahlat,Yaban Elması,Kızamık,Alıç, Kırmızı Alıç,kara kuşburnu,Yaban Eriği,Dağ Kirazı oldukça çok ve lezzetlidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz iklimi yanında geçiş bölgesi olması sebebiyle kaarasal iklimde görülmektedir.Kışın oldukça Kar yağar.Yazları ise genelde serin geçer

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 308
  1997 289
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Yaşar Akbulut

  1999 - Cengiz Şimşek
  1994 - Cengiz şimşek
  1989 - Gencağa Kani
  1984 - Şevket Şimşek

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kavaklı Köyü Demirözü Forum Tarih
Kavaklı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 18 Temmuz 2012
Kavaklı Köyü Hakkında Bilgi Özvatan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kavaklıdere Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kavaklı Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kavaklı Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş