Kava Kava Bitkisi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kava Kava Bitkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kava kava bitkisi hakkında bilgi - kava kava resimleri - kava kava nedir  Kava Kava, Piper methysticum

  Kava-kava, Kava-kava, Piper methysticum
  KAVA-KAVA
  Hafif Zehirli
  Kava-kava, Kava-kava, Piper methysticum G. FORSTER, Syn: Macropiper methysticum , Macropiper latifolium MIQ, Piper inebrians SOLAND.
  Kawa-kawa
  Kava biberi Keyif biberi Mest biberi
  Korku biberi
  Sera biberi

  Familyası: Karabibergillerden, Pffergewâchse, Piperaceae
  Drugları: Kava-kava kökü; Kava-kava rhizoma
  Kava-kavanın kökleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Uzun süre (6 ay) veya yüksek dozajda kullanılması mahzurludur.

  Giriş: Kaptan Jume, Cookun II.Dünya gezisine katılan botanikçi J.G.A.FORSTER ilk defa (1772-1775) Polinesia adalarında yaşayan yerlilerin Kava-kava kökünden elde ettikleri içecekler içtiklerini gözlemlemiştir. Ada yerlilerinin genellikle eğlence ve şenliklerde içtikleri ve şuur daha da açılırken sinirsel rahatlama görülürken kaslarda gevşeme uyuma gibi haller görülmüştür. Avrupa?da ilk defa 1958 yılından itibaren Kava-kava kökü üzerinde geniş çaplı araştırmalar yapılmıştır ve natürel ilaçlar üretilmiştir. Karabibergillerin takriben 1000?in üzerinde alt türü mevcuttur ve bunların büyük bir kısmı sarmaşık şeklinde iken Kava-kava, Y.Kava-kava (P.wicmanii) ve Sanktum Kava-kavası (P.Sanctume) gibi türler ise dikey olarak yükselirler. Bizi en çok Kava-kava (P.methysticum) ilgilendirdiğinden bunun üzerinde duracağız.


  Botanik: Vatanının büyük ihtimalle Papua Yeni gine olduğu tahmin edilmektedir ve buraya yakın olan Pasifik adalarından Polinesia, Meknosia ve Mikronesia adalarında yetişmekte veya yetiştirilmektedir. Kava-kava 1,5-4m boyunda, gövdesi boğum boğum, dikey olarak yükselir ve kökü 2-10kg ağırlığında, sulu, dışı grimsi esmer, içi beyazımsı sarı ve oldukça da sık yan köklere sahiptir. Yaprakları 10-30cm uzunluğunda ve 10-25cm genişliğinde kalp şeklinde, üzerinde 9-13adet ana damar bulunur. Üst yüzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi çok narin tüylü, kısa saplı ve iki adet küçük yan yapraklara sahiptir. Çiçekleri sadece erkek çiçeklerden oluşur. Bu nedenle de çoğalması gövdesindeki düğümlere keserek toprağa hafif gömmekle olur.
  Yetiştirilmesi: Türkiye?nin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde seralarda yetiştirilebilir. Avrupa?da özellikle de Almanya?da seralarda yetiştirilmektedir

  Hasat zamanı: Kökleri çıkarıldıktan sonra iyice yıkanır, kurutulur ve bundan çay veya natürel ilaç veya da taze olarak ince ince kıyılır ve tentürü yapılır.


  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kava Kava Bitkisi Forum Tarih
Kava Kava Bitkisi ve Faydaları Şifalı Bitkiler 29 Mart 2010
Muğla Kavaklıdere Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Muğla Tanıtımı 2 Aralık 2012
Cavit Kavak Kimdir, Cavit Kavak Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 24 Eylül 2012
Kavaklı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 18 Temmuz 2012
Kavaklı İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 16 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş