Kava Kava Bitkisi ve Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kava Kava Bitkisi ve Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  panik atak ve strese iyi gelen bitki - kava kavanın yararları - kawa kawa neye iyi gelir - kava kavanın vücuda faydaları - depresyonun bitkisel tedavisi  Kavanın Faydaları ve TANIMI

  Boyu üç metreyi geçebilen kava, yayılan bir çalıdır. Geniş, kalp biçimli, damarlı yaprakları ve çok sayıda küçük çiçeği olur. İri ve beyazımsı gri rizomundan dallanan pek çok kökü vardır.

  Kavanın Faydaları ve YETİŞTİĞİ YER

  Hawaii gibi Güney Pasifik adalarında yetişir.

  Kavanın Faydaları ve HALKBİLGİSİ VE GELENEKSEL KULLANIMI

  Pasifik Adalan’nda kava, törenlerde, bayramlarda iyi niyet simgesi olarak kullanılır. Kava kava içeceği dostluğu pekiştirmek, evlilikleri ve doğumları kutlamak, ölümlerde yas tutmak ve tanrıları yatıştırmak için içilir. Ayrıca önemli kişilere, devlet adamlarına karşılama törenlerinde bu içecek ikram edilir.

  Kavanın Faydaları ve TIBBİ KULLANIMI

  Temas ettiği her yüzeyi uyuşturduğu için hekimler kavanın kesilmiş rizomunu lokal anestezi amaçlı olarak, ayrıca belsoğukluğu tedavisinde kullanırlar. Kava, en az aspirin kadar güçlü ağrı kesiciler olan dihidrokavain ve dihidromelistisin kimyasallarını ve kavain laktonu da içerir. Yatıştırıcı olarak kullanılan kava, gerginlik, stres ve aşırı hareketlilik tedavisinde etkindir. Bu etkilere hangi kimyasalların neden olduğunu inceleyen bilimciler, tek başına kavaini kullanmak yerine bütün kava reçinesinin kullanılmasının önemli oranda daha iyi etki gösterdiğini saptamışlardır. Kava, iskelet kaslarım gevşettiği gibi, regl dönemi kramplarının tedavisinde de çok etkilidir. Yatıştırıcı bir etkisi olmasına rağmen bağımlılığa yol açtığı, ya da zihinsel işlevleri körelttiği görülmemiştir. Kullananlar zihin açıklığıyla bedensel rahatlığı bir arada yaşadıklarını belirtmektedir.

  Önerilen hastalıklar: En büyük özelliği, sinirsel gerginliklere bağlı spazmları ve ağrıları gidermesidir. Anksiyete, panik atak, endişe, stres, gerginlik, sinirlilik gibi durumlara karşı etkilidir. Ayrıca uyku yardımcısı olarak da kullanılmaktadır.

  Karaciğer fonksiyonlarında bozukluk olan kişiler bu bitkiyi kullanmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı sakıncalıdır. Sakinleştiricilerle, alkolle veya uyku ilaçlarıyla birlikte kullanılamaz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kava Kava Bitkisi Forum Tarih
Kava Kava Bitkisi Doğa ve Bitkiler 29 Mart 2010
Muğla Kavaklıdere Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Muğla Tanıtımı 2 Aralık 2012
Cavit Kavak Kimdir, Cavit Kavak Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 24 Eylül 2012
Kavaklı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 18 Temmuz 2012
Kavaklı İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 16 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş