Katsayı Sorununa TBMM El Atsın

'Eğitim Haberleri' forumunda Dine tarafından 11 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Katsayı Sorununa TBMM El Atsın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Danıştay 8. Dairesi, katsayı uygulamasını kaldıran kararı iptalinin ardından, YÖK'ün yaptığı itirazı da reddetti.
  [​IMG]
  Konunun artık Danıştay ve YÖK arasında yaşanan bir kavgaya dönüştüğünü söyleyen Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) Bursa İl Başkanı Fahri Yıldız, katsayı sorunun çözümü için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nin olaya el koyması gerektiğini belirtti.

  Mesleki ve teknik eğitim camiasının merakla beklediği YÖK'ün itirazının Danıştay tarafından reddedilmesi, camiada hayal kırıklığı ile karşılandı.

  Danıştay'ın aldığı kararı anlamakta güçlük çektiklerini vurgulayan Yıldız, "Milli Eğitim Bakanlığı ya da TBMM'nin mesleki eğitim camiasının haklarının korunması açısından acilen olaya el atması gerekiyor. Danıştay 8. Dairesi'nin aldığı bu karara gerekçe ve dayanak olan 2547 Sayılı Yasa'nın ilgili maddelerinin TBMM'de değiştirilerek sorunu daha kalıcı çözmek mümkündür. Kamuoyumuzun umutsuzluğa kapılmadan, kaldığımız yerden mücadelemize devam edileceğini bilmesini arzu ediyorum. Hakkımızı teslim etmeyen ve mağduriyetimizi gidermeyen, hiçbir sonucu olağan bir şekilde karşılamamızı kimse bizden beklemesin." dedi.

  Siyasi iradenin yıllardan beri katsayı adaletsizliğini çözeceğine dair verdikleri sözlerin kulaklarında hala çınladığının altını çizen Yıldız, "Mesleki teknik eğitim kamuoyumuz, çözümü hiç ertelemeden, önümüzdeki öğretim yılında geçerli olacak şekilde beklemektedir. Çok şaşkın ve üzgünüz. Birileri siyasi kaygılarla ülkenin geleceğiyle oynuyor. Alınan karar mesleki ve teknik eğitim camiasını derinden üzmüştür. Binlerce meslek lisesi mezunu gencimiz, katsayı uygulamasının kaldırılması nedeniyle üniversiteye girebilme hayali kurmuştu. Şimdi bu gençlerimizin hayali elinden alındı." diye konuştu.

  Ülkenin geleceği ile oynandığını vurgulayan TEKEV İl Başkanı Yıldız, alınan kararın hem tüm mesleki eğitim camiasını üzüntüye boğduğunu hem de ülkenin mesleki eğitim sistemine büyük bir zarar verildiğinin altını çizdi.

  Gelecek sene eşit katsayı ile üniversite sınavına gireceğini umut edip, bekleyenlerin hayallerinin yıkıldığını söyleyen Yıldız, "Sırf bu haktan istifade edebilmek için pek çok meslek liseli, meslek lisesi mezunu üniversiteye başvuru yapmadı. Ancak şimdi tüm meslek lisesi mezunu gençlerimiz hayal kırıklığına uğradı. Gelecek yılı bekleyen öğrencilerin hem bir yıl kayıpları olacak hem de bu yıl yakaladıkları şansları kaybedecekler. Danıştay tarafından alınan karar, çok sayıda gencin üniversite hayalini engellemiştir." açıklamasında bulundu.

  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Katsayı Sorununa TBMM Forum Tarih
Havanın Sürtünme Katsayısı Nedir Konu Dışı Başlıklar 12 Temmuz 2012
Son katsayı kararı için Danıştay'a itiraz Yurt İçi Haberler 15 Nisan 2010
YÖK Genel Kurulu katsayı için toplandı Eğitim Haberleri 17 Mart 2010
Katsayı formülü açıklanacak Eğitim Haberleri 17 Mart 2010
Danıştay'dan YÖK'e 'katsayı' reddi Eğitim Haberleri 10 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş