Katrina kasırgası davası yılan hikayesi

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Katrina kasırgası davası yılan hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD'de büyük yıkım ve can kaybına yol açan Ağustos 2005'deki Katrina kasırgasını güçlendirmek ve küresel ısınmayı hızlandırmakla suçlanan dev petrol ve kimya şirketlerine Amerikalılar tarafından açılan dava yılan hikayesine döndü.

  Kasırgadan sadece birkaç hafta sonra, şiddetli fırtına ve korkunç yağışlardan en çok etkilenen güneydeki Mississippi eyaleti sakinlerince açılan toplu dava, birçok adli süreçten geçerek bugüne geldi.

  Dava, açıldıktan sonraki ilk oturumda reddedilmesinin ardından, Ekim 2009'da üç hakimli bir federal temyiz mahkemesi tarafından görülmeye karar verildi.

  Aynı temyiz mahkemesi, geçen Şubat'ta davanın görülebilirliğinin yeniden incelenmesine karar verirken, bu kez federal mahkemenin üç değil dokuz hakimden oluşması dikkat çekti.

  Davada, Shell, ExxonMobile, BP ve Chevron gibi dev petro-kimya şirketlerinin yanı sıra Honeywell havacılık veya American Electric Power gibi büyük firmalar doğrudan hedefleniyor.

  Davacılar, ABD'de fosil yakıtlardan enerji üretimi ve kimya sanayisinin, iklim değişikliğini olumsuz etkileyen sera gazlarına yol açtığını, bunun da toprağın ve deniz yüzeyinin sıcaklıklarını artırdığını, bu sıcaklık artışının deniz seviyesinin yükselmesine ve kendilerine ait mülkle kullandıkları kamu mülklerini tahrip eden Katrina kasırgasının gücünü yükselttiğini" savunuyor.

  Özellikle Mississippi, New Orleans ve Louisiana eyaletlerinde etkili olan Katrina kasırgası 1200'den fazla insanın ölümüne yol açmıştı.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Katrina kasırgası davası Forum Tarih
Katrina Kaif S60 V3 Tema Cep Temalar 12 Mayıs 2009
2 Milyon ABD'li Gustav Kasırgasından Kaçtı Yurt Dışı Haberler 2 Eylül 2008
Gustav kasırgası en tehlikeli 5. kategoriye ulaşmak üzere Yurt Dışı Haberler 31 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş