Katırlı Köyü Gemlik Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Katırlı Köyü Gemlik Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Katırlı Köyü Gemlik Bilgileri -Katırlı Köyü Hakkında - Katırlı Köyü Tanıtımı - Katırlı Köyü Resimleri  İlçe: GEMLİK - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: İBRAHİM KÖSE  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  5212179-5212220

  Cep Telefonu:

  0532 498 82 45

  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 549 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16600
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Gemlik
  Web Sitesi
  Katırlı, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  katırlı köyünün tarihi M.Ö 500 lü yıllara rastlamaktadır.Köyün arazisi içerisinde değişik yerleşim yerleri mevcutur.Tarihi ipek yolu bu köy içerisinden geçmektedir .kervanların konaklaması için bir han ve hamamı vardır ancak tarihin hızına yetisemeyen bu yapılar toprak olmuştur. hanın bir sutunu saglamdır ancak oda muratoba köyünün cami yapısına katılmıştır.mezar lara bakıldığında çok eski gayrimüslim mezarları vardır.köyün ismi önceleri kayırlıdır, kayırlıyı bazı kişiler işgal etmek istemişlerdir zamanın kayırlı hükümdarı işgal edilmemesi için siz yanlış yerdesiniz burası katırlı demiştir ve katırlı ismini bu şekilde almıştır. bu köyün tarihte 2 kez toprağa battığıda söylenmektedir. çünkü köy heyelan tehditi içerisindedir ve her yıl 2cm batmaktadır. Aynı zamanda katırlı köyü ertuğrul Gazinin kıyı boyna mensuptur. Oturan köylülere de manav denmektedir yani yerleşik türklerdir.

  Kültür

  Köyün her yıl düzenlenen kiraz festivali vardır ayrıca gençler her yıl hıdrellez de(6 mayıs) da su başı ismini verdikleri o muhteşem piknik alanına giderek eğlenceler düzenlerler. köyde düğünler üç gün sürer ilk gün kınada dağıtılmak üzere cevizli lokum yapılır. Kınalar genellikle köye ait olan salonda kızların eğlencesidir. Köyde en çok zeytin yağlı lezzetli yemekler yapılır örneğin köy hanımlarının yaptığı dolmaların tadına doyum olmaz. Köyde dini bayramlardan çörek adını verdikleri cevizli ekmek yapılır. köyün cennet gülü adını verdikleri birde zeytin yağlı tatlıları vardır onun tadını almak içinde dilber yengenin o marifetli parmaklarından yapılmış olanı yemek gerek. Köylü hanımlar zeytin yağlı sabun yapmaktadırlar. Ayrıca 6 mayısta yapılan eğlencede gençler aldıkları ufak baş hayvanları kurban ederler ve müthiş yemekler yapılır bu eğlenceye arzu eden herkes katılabilir. Geçen yıl 90 doğumluların yaptıkları eğlence çok beğeni toplamamıştır, bu arada bu eğlenceyi askere gidecek olan gençler yaparlar.

  Coğrafya

  Bursa iline 30 km, Gemlik ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köy adını Bursa şehir merkezinin kuzeyini ve İznik gölünün güneyini kaplayan Katırlı dağlarına vermiştir.Zira kendisi bu dağların üzerinde yeralmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 549
  1997 545

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım olarak genelde zeytincilik yapılmaktadır. köylüler kiraz ve incir ticareti de yapmaktadır. Hayvancılık yapan aile sayısı çok azdır. Zeytin ticareti çok elverişlidir. Köyün kooperatifi 500 tonluk zeytin stoklarına sahiptir. ayrıca Bursa köylerinin en büyük kooperatifine sahiptir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde mozot istasyonu vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Katırlı Köyü Gemlik Forum Tarih
Aşağıkatırlı Köyü Tuzluca Iğdır Iğdır Tanıtımı 20 Mart 2010
Katırlı İlköğretim Okulu Bilgileri Bursa Gemlik Bursa Tanıtımı 23 Nisan 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş