Katı, Sıvı ve Gazların Sıkıştırma Özellikleri Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 31 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Katı, Sıvı ve Gazların Sıkıştırma Özellikleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Katı, Sıvı ve Gazların Sıkıştırma Özellikleri Hakkında Bilgi -Katı, Sıvı ve Gazların Sıkıştırma Özellikleri

  Maddenin halleri, katı, sıvı, gaz ve plazma olmak üzere dört tanedir. Gündelik hayatta maddeler genel olarak katı, sıvı ya da gaz halinde bulunur, ancak Dünya dışında, evrendeki maddenin %99'u plazma (iyonlaşmış gaz) halindedir. Madde, istenildiğinde ortam şartları elverişli hale getirilerek bir halden diğerine dönüştürülebilir.

  Katı
  Ana madde: Katı

  Maddenin katı hali belirli bir şekle ve hacme sahiptir. Katı maddeyi oluşturan atom ve moleküller yok denecek kadar azdır. Atom ve moleküller arasında bir düzenlilik vardır.Atomlar titreşim hareketi yaparlar.Maddenin en düzenli halidir.

  Sıvı
  Ana madde: Sıvı

  Maddenin sıvı hali, belirli bir şekle sahip değildir. Sıvılar akışkan olduklarından bulundukları kabın şeklini alır. Sıvı halde atom veya moleküller katılardan daha düzensiz olup tanecikler arası boşluklar katılardan daha fazladır ama sıkıştırlamazlar. Birazcık düzensiz hareket vardır.Ayrıca bulundukları kabın şeklini alırlar ve bir halden başka bir hale girebilirler.

  Gaz
  Ana madde: Gaz

  Atom veya moleküllerin arasında boşlukların en çok olduğu haldir. Gaz tanecikleri arasında boşluk fazla olduğunda gazlar sıkıştırılabilirler. Gaz tanecikleri düzensiz olarak hareket ederler. Bu hareketleri sırasında gaz molekülleri birbiri ile homojen olarak karışabilirler. Bunların yayılmaları hissedilebilir veya gözle takip edilebilir. Bir odaya damlatılan bir kolonyanın kokusu kısa sürede hissedilirken, bir sigara dumanının yayılması da gözle takip edilebilir·Konuldukları kabı dolduracak şekilde genleşerek kabın şeklini ve hacmini alırlar. Gazlar maddenin en düzensiz halidir ve sadece gazlar (tanecikler arasındaki boşluk fazla olduğu için) sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir.
   

 2. ya bu site cok tesekur ederim cok oz ve kısa olduğundan işime cok yaradı
   

 3. çok güzel bir site ve çooooooook kısa yazılar
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş