Katı atıkların kirlenmesi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 13 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Katı atıkların kirlenmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kartı atıkların kirlenmesi hakkında bir projem olduğundan bu siteye başvurdum.Yardımcı olabilirseniz sevinirimm
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Katı atıkların kirlenmesi

  Evsel Katı Atıklar


  Büyük yerleşim merkezlerinin karşılaştıkları en önemli sorunlardan birisi de, kentsel çöpler, yani evsel atıklardır. Evsel atıkları kısaca evlerden atılan tehlikeli ve zararlı katı atık kavramına girmeyen, mutfak, bahçe gibi yerlerden gelen katı atıklar olarak tanımlayabiliriz.

  Evsel katı atıkların çoğunu organik atıklar, kalan kısmını ise kağıt, karton, tekstil, plastik, deri, ağaç, metal, cam ve kül gibi maddeler oluşturur.


  Atık Çeşitleri  Dünyada ve Türkiye’de gelişen endüstriyel faaliyetlerle birlikte, plansız kentleşme ve hızlı nüfus artışı devam etmektedir. Bu değişimlere paralel olarak üretim ve tüketimdeki önemli artışlar sonucu kişi başına düşen çöp, atık ve artık miktarı da çoğalmaktadır. Atıklar; toplanmaları, taşınmaları, geri kazanılmaları, zararsız hale getirilmeleri ve bertaraf açısından dört grupta incelenecektir:

  a) Evsel katı atıklar
  b) Tehlikeli endüstriyel atıklar
  c) Plastikler
  d) Özel atıklar


  Atıkların Çevreye Etkileri


  Tekniğine göre uzaklaştırılamayan ve depolanamayan katı atıklar ve çöpler önemli derecede çevre kirlenmesine neden olmakta, halk sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çöplerin toplanması, geri kazanılması ve imha edilmesi hâlâ önemli bir sorun olmaya devam etmektedir.

  Evsel ve ticari yapılardan, endüstriyel işlemlerden atılan her türlü madde katı atık tanımına girmektedir. Katı atıklar, genelde evsel ve endüstriyel atıklar olarak iki kategoride incelenmekte, çevre ve insan sağlığı üzerinde yarattıkları etkiler dolayısıyla da ikinci bir sınıflandırmaya tabi tutulmaktadırlar. Bu ikinci sınıflandırmaya göre tehlikeli olarak sözü geçen atıklar hem kısa dönemli akut etkiler doğuran hem de uzun dönemde çevre üzerinde potansiyel bir tehdit oluşturan maddelerdir. Söz konusu tehlike atıkların bileşiminde bulunan maddelerden kaynaklandığından evsel, kentsel, ticari, tıbbi, endüstriyel kaynaklı tüm atıklarda bulunabilecek çeşitli bileşenlerin, bu atıkların tehlikeli, zararlı olmasına yol açabilecekleri açıktır.

  Atıkların yeterince iyi bir şekilde yönetilmemesi çevre ve insan sağlığı için riskler oluşturmaktadır.

  Çöplerden hastalık taşıyan en önemli iki faktör, sinekler ve farelerdir. Buralarda barınan; kuşlar, fareler ve diğer hayvanlar mikrop ve çeşitli bulaşıcı hastalıkları çevreye yayabilmektedir. Sinekler, çok çabuk ve fazla üreme kabiliyetine sahiptir. Araştırmalar bir desimetre küp çöp içinde, 2500 adet sineğin üreyebildiğini göstermektedir. Sinekler, dizanteri ve benzeri pek çok salgın hastalığı taşıyabilir. Fareler, sadece insanlar ile direkt temas etmekle kalmazlar ayrıca hastalık nakleden böcekleri de vücutlarında taşıyarak zararlı olurlar. Çöp ve katı atıklar aracılığı ile 200 çeşit bulaşıcı hastalığın taşınıp yayıldığı bilinmektedir. Bu nedenle, çöplükler sağlığımızı tehdit eden en büyük üreme ve yayılma kaynaklarını oluşturmaktadır.

  Yağışlardan sonra çöp sahalarından sızan suların toprağa geçerek bu yolla yeraltı suların ayrışması, yeraltı sularının kirlenmesine neden olmaktadır. Çöp dökülen alanın çevreye olan etkilerinden biri de, ayrışma sonucu ortaya çıkan ve koku problemi olan gazların, çevreye kötü kokularının yayılmasına neden olmasıdır.


  Tehlikeli Endüstriyel Atıklar
  Çevre problemlerinin çoğu sebep ve potansiyel çözümlerine göre, kimyasal maddelerden kaynaklanan sorunlardır. Günümüzde kimyasal maddelerin sayısı büyük boyutlara ulaşmıştır.

  Kimyasal abstrakt servisde kayıtlı 5 milyon kimyasal maddenin 80.000′den fazlası ticari amaçla üretilmekte ve günlük hayatta kullanılmaktadır.

  Tehlikeli atıklar teknolojik gelişmeye bağlı olarak ortaya çıkan çevre ve insan sağlığını tehdit eden endüstriyel nitelikli atıklardır. Dolayısı ile bu tür atıklar doğrudan alıcı ortamlara verilemez. Ancak, bu konuda ülkemizde uygulamaya yönelik bir yönetmelik henüz olmadığından bu tür atıklar sanayii tesislerinden kontrolsüz olarak alıcı ortama verilmektedir. Tehlikeli atık üreten sanayi kuruluşları pahalı olması nedeniyle arıtma tesislerini ya kurmamakta ya da yetersiz kurmaktadır. Arıtma sonucu ortaya çıkan atıkların bertarafı da önemli bir problemdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Katı atıkların kirlenmesi Forum Tarih
Katı Atıkların Geri Dönüşümü - Katı Atıklar ve Geri Kazanım - Katı Atıklar Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2012
Ailenizi ilgilendiren kararlar alınırken nasıl katılıyorsunuz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Eylül 2017
Merhaba Aranıza Yeni Katıldım. Aramıza Yeni Katılanlar 22 Mayıs 2017
Osmanlı birinci dünya savaşına neden katıldı kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Hatay ne zaman Türkiye'ye katılmıştır kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş