Kastet nasıl oynanır?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kastet nasıl oynanır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kastet oyunu nasıl oynanır ?

  Kastet oyunu okey taşları ile oynanır ve mantık olarak düz okey ile 101 oyununun karışımı şeklindedir. Diğer oyunlardan en önemli farkı taş çekme ve taş açma vardır ancak taş atma yoktur. Bu yüzden oyuncular ellerindeki tüm taşları yere açarak veya işleyerek bitmeye çalışırlar.

  Taş Çekme ve El Açma
  Oyun masa yöneticisinin Başlat düğmesine basmasıyla başlar. Her oyuncuya 14 taş dağıtılır.

  Taş Çekme veya El Açma

  Oyun sırası size geldiğinde yere el açabilir veya yerden taş çekebilirsiniz. Taş çeken biri yere açamaz, yere açan biri taş çekemez. Bu yüzden sıra size geldiğinde periniz veya işleriniz varsa yere açmanız gerekir. Yere taş açtıysanız pas düğmesine basarak sırayı diğer oyuncuya geçirebilirsiniz. Yere açacak taşınız yoksa mecburen taş çekmeniz gerekir. Taş çektikten sonra yere el açamayacağınız için sıra otomatik olarak sonraki oyuncuya geçer.

  Kastet oyununda yere açılan tüm taşlar bütün oyuncuların ortak malı olur ve oyuncular yere açılan taşları kullanabilirler.

  Örneğin yerde siyah 5 6 7 8 olsun. Elinizde kırmızı 5 mavi 5 varsa yerde fazladan duran siyah 5i'de kullanarak üçlü per yapabilirsiniz.

  Örneğin yerde siyah 5 6 7 8 9 olsun. Elinizde siyah 7 varsa yerde fazladan duran siyah 8 ve siyah 9u da kullanarak 7 8 9 şeklinde üçlü per yapabilirsiniz.

  Yerdeki serilerin geçerliliğini bozmadığınız sürece yerdeki taşları istediğiniz gibi yer değiştirebilirsiniz. Yerdeki işiniz bittiğinde Pas düğmesine basarak sıranın sonraki oyuncuya geçmesini sağlayabilirsiniz.


  Eli Hesaplama
  Bir oyuncu bittiğinde diğer oyuncuların elinde kalan taşların toplamı hesaplanır ve o oyuncuya ceza olarak yazılır.

  Çift Açma
  Kastet oyununda yerdeki seri alanları dolmadan çift açılamaz. Yerde toplam 26 adet seri alanı vardır. Bu alanların tümü dolmuşsa eldeki çiftler çift alanına açılabilir.
  Seri alanına açılmış taşlar yer değiştirilebilmesine rağmen çift alanındaki taşlar yer değiştirilemez.

  Bitme
  Bitmek için elinizdeki taşların tümünün yere açılması gerekir. Elinizde taş kalmadığında Pas düğmesine basarsanız oyun biter.

  Biten oyuncudan -50 puan düşülür, diğer oyunculara ise ellerinde kalan sayıların toplamı kadar ceza yazılır.

  Kastet oyununda taş atma olmadığı için okey atma, çiftten bitme gibi kavramlar yoktur.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş