Kastamonu Yemekleri - Kastamonunun Yemek Kültürü

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 15 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kastamonu Yemekleri - Kastamonunun Yemek Kültürü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu Mutfağı - Kastamonu Yemekleri - Geleneksel Kastamonu Mutfağı - Kastamonu Mutfağının Özellikleri

  Kastamonu'da binlerce yıllık bir kültür birikimi ve il sınırlarındaki coğrafi çeşitlilik yemek kültürünün zenginliğinde kendisini gösteriyor.

  Kastamonu yemek kültüründe 812 çeşit yemek tespit edilmiş ve bu yemeklerden yaklaşık olarak 500 adetinin Anadolu'nun diğer yörelerinde bilinmediği ortaya çıkmış. Genel anlamda ekmekler, çorbalar, et yemekleri, hamurlu yemekler, sebze yemekleri, tatlılar ve içecekler olarak ana başlıklara ayrılan Kastamonu mutfak kültürü içinde ayrıca sanayi bitkileri, şekercilik ve meyveciliğin de yeri var.

  Kastamonu elması, sadece bu yöreye özgü üryani eriği, Tosya üzümü, İnebolu kestanesi, kirazı, Azdavay armudu, Araç ceviz ve kızılcığı, Taşköprü eriğinin yanında yine Taşköprü sarımsağı ve keten-keneviri, Tosya pirinçleri ile bölge ürün çeşitliliği gösteriyor.

  Kastamonu Türkiye'de şekerciliğin yayılış merkezlerinden biri olarak lokumları ve çekme helvasıyla ünlü. Yemek kültürü denildiğinde akla gelen servis saklama kapları, pişirme araçları açısından da zengin Kastamonu.

  Özellikle Küre'de çıkarılan ve yaklaşık olarak 3500 yıldır işletilen bakır madenleri sayesinde yöreye özgü spesifik bir grup oluşturan bakır servis ve saklama kapları arasında sahan, siniler gibi örnekler sergilerken, orman yoğunluğundan kaynaklanan pişirme araçlarındaki yaslağaç, bisleğeç, oklağaç gibi gereçlerde ahşap malzeme örneklerinin bir kısmı.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kastamonu Yemekleri Kastamonunun Forum Tarih
2017 Kastamonu nüfusu Kastamonu Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kastamonu nüfusu kaçtır? Kastamonu Tanıtımı 28 Ocak 2016
Kastamonu evlerinin geleneksel ve mimari özellikleri kısaca Kastamonu Tanıtımı 6 Kasım 2014
Atatürk'ün Şapkayı İlk Defa Kastamonu'da Giymesinin Nedenleri Nelerdir? Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2014
2014 Kastamonu Nüfusu Kastamonu Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş