Kastamonu Araç İlçesi

'Karadeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kastamonu Araç İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu Araç İlçesi

  Prehistorik çağlardan sonra bölgenin bilinen en eski sakinleri Gas'lardır. Bilinen tarihi Hititler ile başlar, Frigya, Lidya Krallıkları ile Pers hakimiyetiyle yerel krallıklar olarak devam eder. Pontus ve Bizans hakimiyeti ile devam eden egemenlik Anadolu'nun Türkleşmesine kadar devam eder. Bu dönemlerde bölge; savaşçı yapısı ve iyi at yetiştirmesi ile bilinir.

  Paphlagonia adı verilen Kastamonu, Sinop, Çankırı, Bolu ve Karabük illerini kapsayan bölge 1105 yılında Danişmendliler zamanında Türk hakimiyetine geçmiştir. Uzun süre bölgede Beylikler hakim olmuştur, beyliklerin en önemlisi olan Candaroğulları Beyliği 1460 yılında Osmanlı yönetimine geçmiştir.


  Beylikler döneminde Kastamonu merkezli bir ilim ve kültür merkezi olma özelliği de kazanan Araç ilçesinde Küre-i Hadid (Demirli) Köyü İsmailbey Camii, Tatlıca Köyü Camii ve Antik Dönem'i işaret eden kaya mezarları tarihi özellikleriyle dikkat çeker.

  Anadolu'daki en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Araç'ın tarihi kaynaklarda adı ilk defa M.Ö. 1132 yılında "Timanidis" olarak geçmekte bu duruma göre de yaklaşık 3000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip bulunmaktadır. Buna 1866 yılında belediye örgütünün kuruluşunu, 1868 yılında da bucak örgütünün ilçeye dönüşünü eklersek, Araç'ın en eski belediyelerden ve yine en eski ilçelerinden olduğu görülür.

  Karadeniz ile iç bölgeler arasındaki ticari ve beşeri bağları kuran kervanların işlediği önemli bir yol güzargahında, önemli bir durak ve uğrak yeri olması, ilçeye Araç adının verilmesine neden olmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kastamonu Araç İlçesi Forum Tarih
Kastamonu Araç Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Kastamonu Tanıtımı 6 Aralık 2012
Haracoğlu Türbesi İhsangazi Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 3 Şubat 2011
Karacaoğlu İlköğretim Okulu Kastamonu Taşköprü Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Karacakaya İlköğretim Okulu Kastamonu Çatalzeytin Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Yeşilova İlköğretim Okulu Kastamonu Araç Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş