Kastamonu Abana İlçesi

'Karadeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kastamonu Abana İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu Abana İlçesi

  Abana, Kastamonu ilinin Karadeniz kıyısındaki bir ilçesi. Kastamonu'nun deniz Karadeniz kıyısındaki 4 ilçesinden biri olan Abana, ilin en fazla turist çeken ilçesidir.

  Abana'nın 3,000 kişi olan kış nüfusu yaz aylarında 15-20 bini bulur. Yaklaşık 6 km uzunluğundaki kumsalları ve yemyeşil doğası ile bölgenin önemli bir turizm merkezidir.

  Abana tarihi oldukça eskilere dayanır. M.Ö. 64 yılında Amaseia (Amasya)’da doğan tarihçi Strabon, yazdığı Geographika (Coğrafya) adlı kitapta o zamanki adı Abonuteichos olan Abana’yı küçük bir kasaba olarak tanımlamıştır. Strabon Abonuteichos için “Pontos kıyısında küçük çapta bir donanma yeri” ifadesini kullanmıştır.

  Kastamonu'ya 70 km. uzaklıktaki Abana'da konaklama için çeşitli seçenekler mevcuttur. Kamp alanlarından ve konaklama tesislerinden yararlananılabilir. Tatil köyü, pansiyon ve otel tipi tesislerde de uygun fiyatlara kalmak mümkündür. Son yılların gözde sporu trekking için çok sayıda parkur bulunmaktadır. Özellikle dağ içindeki yürüyüş alanı çok tercih edilmektedir.

  Denize girmek için en uygun plaj Abanaya 2km mesafedeki İlişi plajıdır.Çocukların girmesi için çok uygundur.İsterseniz teknelerle denize açılabilirsiniz.Güneş ışınlarından korunmak için şemsiyeler kiralayabilirsiniz. Abana'da denize girmek için en uygun dönem Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Temmuz aylarının son haftasında düzenlenen Deniz Şenlikleri 3 gün sürer.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kastamonu Abana İlçesi Forum Tarih
Kastamonu Abana Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Kastamonu Tanıtımı 6 Aralık 2012
Bozkurt ve Abana İlçeleri (Kastamonu) Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 9 Ekim 2010
Atatürk İlköğretim Okulu Kastamonu Abana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Altıkulaç Köyü Abana Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Çampınar Köyü Abana Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş