Kasların Görevleri ve Kasların Çalışması Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 7 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kasların Görevleri ve Kasların Çalışması Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kas çeşitleri - kaslar nasıl çalışır - kasların kasılması - kas kasılması ve hareket

  Kaslar özelliklerine ve vücutta bulundukları yerlere göre çizgili kas, düz kas ve kalp kası olmak üzere üç çeşittir.

  1. Çizgili Kas: İsteğimizle çalışır. İskelete bağlı kasların yapısında bulunur.
  2. Düz Kas: isteğimiz dışında çalışır, iç organların yapısında bulunur.
  3. Kalp Kası: İsteğimiz dışında çalışır. Sadece kalpte bulunur. Çizgili kas görünümünde olmasına rağmen düz kas gibi çalışır.

  Kasların görevleri;iskeletimizi hareket ettiren yapılar kaslarımızdır. İnsan vücudunun hemen hemen yarısını kaslar oluşturur. Kaslarımızın çalışması için bir uyartının olması gerekir. Kaslarımız kas hücrelerinden oluşur. Kas hücreleri bir araya gelerek kas liflerini, kas lifleri de bir araya gelerek kasları oluştururlar.

  Uyartıları, kas içinde bir baştan diğer başa kadar iletir.
  Uyartılara, kasılma ve gevşeme şeklinde cevap verirler.
  Uyartılara cevap verirken kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürürler.
  Kısmen destek görevi yaparlar.

  Herhangi bir istemli hareketin yapılabilmesi için o hareketle ilgili kas gruplarının birbirleriyle uyum içinde çalışmaları gerekir. Örneğin kolumuzu hem dışa açabiliriz, hem de gövdemize doğru yaklaştırabiliriz. Örneğin dışa açma hareketini kolumuzdaki “A” kas grubunun kasılması gerçekleştiriyorsa, kolu gövdeye yaklaştırma hareketini de “B” kas grubunun kasılması gerçekleştirir. Eğer “A” ve “B” kas grupları aynı anda kasılacak olurlarsa, kolumuzu ne dışa ne de içe doğru hareket ettirebiliriz. Çünkü bu iki karşıt hareket birbirini dengeler. Kolumuzdaki kaslar kasılır, ama kolda herhangi bir hareket görülmez.

  Bu tiurumda her iki kas grubu izometrik kasılma durumundadır. İç yandan dış yana doğru bir hareketin olabilmesi için, hareket yönünün karşıtı olan kas grubunun belli bir gevşekliğe geçmesi gerekir. Örneğin kolumuzu dışarı doğru açarken “A” kas grubunun kasılması sırasında “B” kas grubunun da belli bir ölçüde gevşemesi gerekir.

  Beyin, çizgili kasları istenilen amaca uygun biçimde kasılıp gevşemelerini sağlayarak, hareketlerin oluşmasına katkıda bulunur.

  Düz kas lifleri tüm uyanlabilen dokularda olduğu gibi kimyasal, elektriksel, mekanik ve ısı uyarılarıyla uyarılabilirler.

  Ancak mekanik ve kimyasal olanlar daha etkili uyaranlardır. Düz kaslar, kimyasal uyaranlardan, özellikle otonom sinir sistemi liflerinin etkin maddeleri olan “Asetilkolin” ve “Noradrenalin”e karşı çok duyarlıdırlar.

  Bunların yanı sıra “Adrenalin” ve “Histamin” gibi organizmada üretilen maddelere ve organizmaya dışarıdan verilen “Baryum tuzları”, “Pilokarpin” gibi ilaçlara karşı da duyarlılıkları çoktur. Düz kasların çeşidi, organdan organa değişik olduğuna göre kimyasal maddelerin etkileri de her organda değişik bir biçimde belirir. Örneğin asetilkolin belli bir organda kasları kasılmaya yöneltirken, başka bir organdaki kasları gevşeme ye yöneltebilir.

  Düz kaslarda kasılma ve gevşeme süreleri, çizgili kaslara oranla daha uzundur. Düz kasların bu biçimde çalışmaları, organizmadaki görevlerine Boyundaki kasJarın kadavradaki görünümü uygun düşer.

  Uzun süren kasılmalar sonucunda bağırsaklar, mesane gibi organlar uzun süre belli bir biçimde tutulabilirler. Bütün damar sisteminin yapısında bulunan düz kas hücreleri normal ve sürekli bir biçimde belli bir kasılma durumunda bulunurlar. Eğer damarlardaki bu kasılma durumu gevşeyecek olursa, damar sistemi vücuttaki kan miktarına göre çok genişler ve dolaşım bozulur. Örneğin bir şok durumunda damar duvarlarındaki düz kaslar aşırı gevşerler. Damarların aşırı gevşemesi sonucu kan, vücuttaki damarlar içinde göllenir ve yeterince kalbe dönemez. Kalbe yeterli kan gelmediğinde, kalp damarlara yeterince kan pompalayamaz ve şok tablosu ortaya çıkar.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kasların Görevleri Kasların Forum Tarih
Kasların görevleri kısaca Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Kas Nedir, Kasların Görevleri Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 19 Ekim 2011
Kasların Yapısı ve Görevleri Hakkında Bilgi Genel Sağlık 27 Ağustos 2011
Kasların Kimyasal Özellikleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 9 Temmuz 2013
Kaslarımız ve Kasların Yapısı Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş