Kasaplar Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kasaplar Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İmranlı Kasaplar Köyü - Kasaplar Köyü Hakkında - Kasaplar Köyü Tanıtımı - Kasaplar Köyü Resimleri
  İlçe: İMRANLI

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: MUSTAFA SEVEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0-346-877 10 13


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 52

  İle Uzaklığı: 133 km

  İlçeye Uzaklığı: 31 km

  Rakım: 2100 m


  Tarihi

  Köy Süleyman adlı bir zat tarafından yaklaşık olrak 1700'lü yıllardsa kurulmuştur. Tuncelinin hozat ilçesinin bir köyünde geldiği bilinmektedir. Köy şimdiye kadar üçyer değiştirmiştir. 1976 yılında şimdiki yerleşimin yaklaşık 1 km ötesindeki yerinin heyelanlı olması nedeniyle devlet tarafından taşınmıştır.köy halkının büyük bir kısmı büyük şehirlere ğöç etmiştir bölgede iklim şartları tarıma ve hayvancılığa elverişli değildir gelir kaynakları yok denecek kadar azdır çok kısa süren yaz mevsıminde köy çok güzeldir bıtki ve çiçek çeşidi bakımndan çok zangindir bu sayede köyde birkaç kişi arıcılık yapmakta ve birinci sınıf bal elde edılır bolgede tarım yapılmadığında tarımsal ilaçlar kullanılmadığı için elde edilen bal tamamen organiktir köyde yıllık yaklaşık olarak 35 ton bal elde edilir ve kısa sürede satılır .


  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kızıldağın güney doğu yamacındadır bölgede yoğun kar yağar bu açıdan bakıldığında köy kış turizmine oldukça uygundur ulaşım kolylığı nedeniyle kayak merkezi yapılmaya uygundur köylü buraya ilgi gösterilmesini bu sayede bölgeye canlılık geleceğini düşünüyorlar.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvancılık ve arıcılığa dayalıdır. İklimin sert olması nedeniyle herhangi bir ekim alanı yoktur. Köyün büyük bir bölümü hayvancılık için mera alanıdır. 1995 yılından beri arıcılık yapılmakta olup yıllık bal üretimi 35 ton kadardır. Bölgede kekik ve keven bitkilerinin yoğun olmasından dolayı üretilen bal keven balı olarak bilinir. Ayrıca bölgede herhangi bir tarımsal ilaçlama yapılmadığından balın organik olma özelliği mevcuttur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup D-80 karayoluna sadece 750 m uzaklıktadır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca komşu köylere telefon hizmeti veren santral de bu köydedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kasaplar Köyü Hakkında Forum Tarih
Kasaplar Köyü Devrekani Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010
Kasaplar Köyü Koçarlı Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Kasaplar Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 31 Mart 2010
Kasaplar İlköğretim Okulu Koçarlı Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 8 Şubat 2011
Ette fiyat indirimine kasaplar yanaşmıyor Ekonomi Ve Borsa 29 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş