Kasalıç Tabiatı Koruma Alanı-Kütahya

'Kütahya Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kasalıç Tabiatı Koruma Alanı-Kütahya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Konumu: İç Ege Bölgesinde, Kütahya ili, Domaniç ilçesi, Durabey köyü içerisinde yer almaktadır. Saha;1349 Ha. büyüklüğündedir.


  Ulaşım: Sahaya; Domaniç -İnegöl karayolunun 5 km. sinden ayrılan 4 km. lik orman yolu ile ulaşılmaktadır.


  Özellikleri: İç Ege Bölgesinde, Çevresi step ekosistem ile kuşatılmış, büyük ölçüde Karadeniz orman ekosisteminin özelliklerini yansıtan bir tabiat parçası olması, kayın karaçam karışık ormanlarının optimum yayılış alanlarından doğal özellikleri bozulmamış bir örneğini teşkil etmesi, kayın ve karaçamın anıt ağaç özelliği gösteren fertlerinin bulunması, zengin bir alt flora ve yaban hayatı potansiyeline sahip bulunması özelliklerini oluşturmaktadır.

  Sahada; Kayın (Fagus orientalis) ve karaçam (Pinus nigra) hakim ağaç türleridir. Ayrıca meşe (Quercus sp.) ve titrek kavak (Populus tremula) da bulunmaktadır. Diğer türler ise; ahlat(Pyrus communis),armut(Pyrus sp.), eğrelti sarmaşığı (Hedera helix), sırımbağ (daphne portica), böğürtlen (Rubus sp.), Apenula odorata, öksürük otu (Tassilaga farfara) ısırgan (Urtica sp.)çiğdem (Colhicum autumnale), ayı üzümü (Vaccinium sp.),yüksük otu (Digitalis sp.), papaz külahı (Evonymus sp.), yabani çilek (Fragaria uesca), noel gülü (Helleborus sp.) primula sp. sayılabilir.

  Başlıca hayvan türleri; genel olarak Domaniç ormanlarında sık rastlanan ayı, yaban domuzu, geyik, tilki, tavşan, porsuk ve kirpi bulunmaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kasalıç Tabiatı Koruma Forum Tarih
Tabiatın Muhteşem Renkleri Doğa Manzara Resimleri 14 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş