Kas erimesine çözüm bulundu!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 16 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kas erimesine çözüm bulundu! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amerikalı bilimciler, kas erimesine ve benzeri kas zayıflığı hastalıklarına karşı umut olabilecek bir genetik tedavi yöntemi geliştirdi.
  Maymunlarda başarı sağlayan yöntem henüz insanlar üzerinde denenmediği için, bu tür hastalıkların çözümü olup olmayacağı henüz bilinmiyor.
  ABD’deki Ulusal Çocuk Hastanesine bağlı Gen Terapi Merkezinden Janaiah Kota ve meslektaşlarının yaptığı araştırma, Science Translational Medicine adlı tıp dergisinde yayımlandı.
  Multiple skleroz, kas bozukluğu ve nörodejeneratif hastalıkların yol açtığı şiddetli dereceli kas zayıflığı hastalıkları için umut olabilecek yöntemde, genleri değiştirilmiş bir virüsün, sağlıklı maymunların kaslarına bir gen taşıması sağlandı. Bu gen, insanlarda da bulunan follistatin maddesinin üretimini sağladı. Bu üretimin, kas zayıflığına yol açan miostatin maddesine müdahale ettiği ve böylece kasların gelişiminin sağlandığı görüldü.
  Yöntem, kas zayıflığı olan maymunlarda değil, sağlıklı olanlarda denendiği için, bu tür hastalıklara sahip insanlarda ne tür sonuçlar alınabileceğinin görülmesi için ek çalışmalara ihtiyaç olduğu kaydedildi.
  Bazı genetik tedavi yöntemleri insanlarda başarıya ulaşırken, bazıları hastanın ölmesi, kan kanserine yakalanması gibi sonuçlara yol açmıştı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - erimesine çözüm bulundu Forum Tarih
Kemik Erimesine İyi Gelen Bitkiler Şifalı Bitkiler 4 Eylül 2013
Soğan ile kemik erimesine son Genel Sağlık 15 Ekim 2009
Kemik erimesine karşı süt için Genel Sağlık 22 Ağustos 2009
Kemik Erimesine Karşı En Yararlı Besin Genel Sağlık 7 Kasım 2008
Küresel sorunlara çözüm arayan uluslararası kuruluşlar hangileridir kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş