Kasımiye Medresesi Turizm Sezonuna Hazırlanıyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda NeslisH tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kasımiye Medresesi Turizm Sezonuna Hazırlanıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  700 Yıllık Tarihi Kasımiye Medresesi Turizm Sezonuna Hazırlanıyor. Mardin'de Bulunan ve Tarihi Yapısıyla Yerli ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Olan Kasımiye Medresesi'nde Çevre Düzenlemesi Başlatıldı.

  700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi turizm sezonuna hazırlanıyor. Mardin'de bulunan ve tarihi yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kasımiye Medresesi'nde çevre düzenlemesi başlatıldı.

  Vali Hasan Duruer, Mardin'in tarihi ve turistik alanlarını yeniden gözden geçireceklerini belirterek, 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi'nin çevre düzenlemesini yapmak üzere çalışmalar başlattıklarını söyledi.

  Yeni turizm sezonu öncesi tarihi kentte bir çok restorasyon çalışmasının devam ettiğini hatırlatan Duruer, "2009 yılı Mardin turizmi için önemli bir atılım yılı olacaktır. Bu yıl beklenenin üzerinde yerli yabancı turist gelmesini bekliyoruz. Mardin'e en iyi bir şekilde tanıtmak ve gelen turistlere hazırlamak için restorasyon ve çevre düzenlemesine büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda Kasımiye Medresesi'nin çevre düzenlemesini yapıyoruz." dedi.

  Mardin Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay da, Kasımiye Medresesi'nde çalışmalara en kısa zamanda başlanacağını ve yılsonuna doğru çevre düzenlemesinin tamamlanacağını söyledi.

  Beliktay, "Medresenin çevre düzenlemesi için 1 milyon 600 bin TL'lik bir proje hazırladık. Medresenin çevresinde bulunan 12 bin metrekarelik bir alanın, tarihi dokuya uygun olarak düzenlenecektir. Park, bahçe ve geleneksel el sanatlarının teşhir edileceği ve satılacağı mekanlar oluşturulacak. Kültür Bakanlığı tarafından hazırlanan medresenin tarihi dokusuna uygun çevre düzenleme projesi çalışmalarına en kısa zamanda başlanacak." şeklinde konuştu. (CİHAN)

  [​IMG]

   

 2. güzel işime yaradı saolun :)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kasımiye Medresesi Turizm Forum Tarih
Kasımiye Medresesinde ilk defa Beraat kandili kutlanacak Mardin Tanıtımı 25 Temmuz 2010
Bağdat Nizamiye Medresesi Hangi Türk Devleti Döneminde Kuruldu Tarihi Bilgiler 21 Şubat 2014
Erzurum Yakutiye Medresesi Hakkında Bilgi Erzurum Tanıtımı 2 Haziran 2011
Hamidiye Medresesi Hakkında Bilgi Çemişgezek Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Ocak 2011
Münire Medresesi Hakkında Bilgi - Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 26 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş